Karmea tuhlaus ei riittänyt – tästä syystä Ruben Amorim sai potkut
Ruben Amorim sai yllätyspotkut Manchester Unitedista maanantaina.
Reilun vuoden mittainen pesti ei ollut oikeastaan missään vaiheessa ruusuilla tanssimista. Kun Amorim saapui seuraan, hän pelasi itselleen aikaa sanomalla, että ensin tulee myrsky ennen kuin asiat voivat kääntyä parempaan suuntaan.
Amorim oli sikäli oikeassa, että United oli viime kaudella suorastaan surkea. Tällä kaudella peli ja tulokset ovat parantuneet, ja tällä hetkellä joukkue on Valioliigassa jo kelvollisesti kuudentena.
Miksi siis Amorim sai potkut juuri nyt, kun asiat menivät parempaan suuntaan?
Paljolti rahan ja vallan vuoksi. Amorim ei missään vaiheessa ollut valmis luopumaan 3-4-3-muodostaan. Normaalista poikkeava muoto olisi vaatinut hiukan uudenlaisia pelaajaprofiileja, mikä suomeksi tarkoittaa runsasta rahankäyttöä siirtomarkkinoilla.
Amorim ehti nähdä Unitedissa kaksi siirtoikkunaa. Ensimmäisessä Amorimin ikkunassa United osti Patrick Dorgun ja Ayden Heavenin yhteensä 31,8 miljoonalla eurolla. Ketään ei myyty, mutta Antony, Marcus Rashford ja Tyrell Malacia lähetettiin lainalle muihin seuroihin.
Viime kesänä Amorim pääsi riehumaan markkinoille oikein kunnolla. Pelaaja myytiin 74,2 miljoonalla eurolla ja ostettiin peräti 250,7 miljoonalla. Kaiken kaikkiaan Amorim siis ehti tuhlata myynnit mukaan lukien 208,3 miljoonaa euroa.
Ongelmaksi muodostui muun muassa The Guardianin mukaan se, että se ei vielä Amorimille riittänyt. Hän olisi halunnut ilmeisen reilusti resursseja jälleen uusiin pelaajiin, mihin seurajohto ei ollut valmis. Seurajohdon näkökulmasta tuloksia olisi pitänyt jo tällä tuhlauksella saada aikaan.
LUE MYÖS
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arsenal ja Declan Rice neuvottelevat uudesta diilistä – palkka nousemassa
- Chelsean maalivahdeilla vaikeaa – näin kommentoi Liam Rosenior
- Sir Jim Ratcliffe: Michael Carrick tekee ”erinomaista työtä”
- Pep Guardiola: Mestaruustaistelu ohi, jos Manchester City menettää pisteitä
- Xabi Alonson agentti otti kantaa Liverpool-huhuihin
- Jamie Carragher kertoi ykköskandidaattinsa Manchester Unitedin uudeksi päävalmentajaksi
- Andoni Iraola puhui tulevaisuudestaan
- David Moyes puolustaa Mikel Artetaa: ”Ikään kuin siinä olisi joku ongelma…”
- Chelsea löi tiskiin merkittävän jatkosopimuksen
- Valioliiga-huipulle pelikieltoa törkytempusta
- Jamie Carragher kertoi ykköskandidaattinsa Manchester Unitedin uudeksi päävalmentajaksi
- Xabi Alonson agentti otti kantaa Liverpool-huhuihin
- Valioliiga-huipulle pelikieltoa törkytempusta
- David Moyes puolustaa Mikel Artetaa: ”Ikään kuin siinä olisi joku ongelma…”
- Pep Guardiola: Mestaruustaistelu ohi, jos Manchester City menettää pisteitä
- Andoni Iraola puhui tulevaisuudestaan
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- Fantasy Premier League: GW 30 – katso loppukauden pelimerkkistrategia
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”