Manchester City nappasi 2–0-vierasvoiton melkoisten käänteiden jälkeen, kun Pep Guardiolan poppoo kohtasi Newcastlen St. James’ Parkilla Liigacupin välierän ensimmäisessä osaottelussa tiistaina.

Ensimmäinen puolisko oli maaliton, mutta toisella nelivitosella alkoi tapahtua.

Newcastle oli lähellä maalintekoa jo toisen jakson alussa, mutta Yoane Wissa ja Bruno Guimarães eivät aivan onnistuneet. James Trafford torjui Wissan puskun ylärimaan ja Guimarães laukoi pian samassa rytäkässä tolppaan.

Tuore hankinta Antoine Semenyo puolestaan osui Citylle. Hän oli oikeaan aikaan maalin edessä tuikkaamassa jatkopallon verkkoon 53. minuutilla.

Bournemouthista siirtynyt ghanalaistähti osui pian uudelleen. Hän iski kulmapotkutilanteessa pallon taidokkaasti polviohjauksella maaliin. Manchesterilaiset näyttivät siirtyneen kahden maalin johtoon, mutta VAR puuttui yllättäen peliin.

Yli viisi minuuttia kestänyt videokelailu päättyi siihen, että VAR-koppi pyysi Chris Kavanagh’n katsovan itse monitoria. Erotuomari totesi Erling Haalandin olleen paitsioasemassa häiritsemässä Newcastlen Malick Thiawia, joka olisi ehkä voinut estää maalin syntymisen. Haaland oli kenties juuri ja juuri paitsiossa, mutta tv-kuvan perusteella sitä oli lähes mahdoton todistaa. Norjalainen saati Semenyo eivät myöskään voineet uskoa tuomarin näkemystä siitä, että Haaland olisi estänyt tilanteessa.

Jossiteltavaa olisi jäänyt City-leiriin enemmänkin, jos Rayan Cherki ei olisi osunut lisäajan yhdeksännellä minuutilla ja tuonut toista helpottavaa osumaa sinipaidoille.

Joukkueet pelaavat välierän toisen osaottelun Manchesterissa 4. helmikuuta. Chelsea ja Arsenal pelaavat ensimmäisen osaottelunsa välierässä keskiviikkoiltana.

LUE MYÖS: