Valioliigan mestaruustaistelusta tuli entistäkin jännittävämpi, kun sarjakärki Arsenal pudotti pisteitä jumbojoukkue Wolverhamptonille 2–2-tasapelissä keskiviikkona.

Wolves tuli lisäajalla tasoihin. Arsenalin päävalmentaja Mikel Arteta tiesi, että tämä peli olisi pitänyt voittaa.

– Olen erittäin pettynyt sekä tulokseen että peliesitykseen, ja voimme syyttää niistä vain itseämme. Emme näyttäneet toisella puoliajalla mitään voittoon vaadittavaa, manageri sanoi.

Seuraavaksi edessä on Länsi-Lontoon derby, kun vastaan asettuu valmentajaa vaihtanut Tottenham Igor Tudorin johdolla.

– Meidän on hyväksyttävä tästä pelistä kaikki kysymykset, mielipiteet ja kritiikki. Se menee niin, koska emme tehneet kentällä sitä, mitä piti. Nyt meidän täytyy korjata asia sunnuntaina, Arteta kommentoi.

Tykkimiesten sarjajohto Manchester Cityyn nähden on nyt viisi pistettä, mutta manchesterilaisilla on peli vähemmän pelattuna. Wolverhampton on tasapelistään huolimatta käytännössä varma putoaja, sillä matkaa viivan yläpuolelle on 17 pistettä.

– Kaikki kunnia Wolvesille. Heitä ei saa aliarvioida, Arteta totesi ottelun päätyttyä.

LUE MYÖS: