Lisandro Martínez, 28, palasi pelikentille marras-joulukuun vaihteessa.

Manchester Unitedin toppari oli käytännössä koko syyskauden sivussa pelikentiltä polvivamman vuoksi. Martínezin polvi operoitiin alkuvuodesta 2025.

Martínez on kuulunut viime kuukausina tuttuun tapaan joukkueen luottopelaajiin.

Martínez pelasi täydet minuutit Manchester Unitedin kahdeksassa viimeisimmässä sarjaottelussa, muttei pelannut maanantaina Evertonia vastaan. Manchester United voitti pelin 1-0.

Manchester Unitedin päävalmentaja Michael Carrick kertoi Martínezin loukkaantuneen harjoituksissa. Carrickin mukaan alustavasti kyse ei ole mistään vakavasta.

– Martínez sai viime viikolla ikävä kyllä jonkinlaisen vamman. Näyttää siltä, ettei kyseessä ole suinkaan mikään sen pahempi vamma. Tutkimme, millaisesta loukkaantumisesta on kyse, mutta hän ei ollut käytettävissämme Everton-pelissä. Martínez on suoriutunut hyvin ja tämä on meille pettymys, Carrick summasi.

LUE MYÖS