Liverpool valmistelee Federico Chiesan myymistä tammikuun siirtoikkunassa, kertovat lähteet Calciomercatolle (ulkoinen linkki).

Chiesan, 29, taskussa on sopimus, joka jatkuu kesään 2028 ja tuo hänelle 8,3–10,8 miljoonaa punnan vuositulot. Liverpoolilla ei ole mitään aikomusta roikottaa italialaista mukana sinne asti.

Myös aiempina vuosina on huhuttu Chiesan siirrosta takaisin kotimaahansa, mutta hän on joka kerta halunnut jäädä Liverpooliin taistelemaan peliajasta. Päätöksen tulokset ovat olleet laihoja.

Chiesa pääsi kyllä kentälle lokakuun alussa Manchester Cityä vastaan, mutta se onkin ainut kerta kuluvalla kaudella. Hän pelasi pari minuuttia 0–3-tappion lopusta.

Chiesan perässä ovat ainakin Internazionale, AC Milan, Lazio ja Atalanta.

Ennen kuin Chiesa (oik.) tuli Liverpooliin hän pelasi neljä kautta Juventuksessa ja teki 32 maalia. Cristiano Ronaldo (vas.) syötti Chiesan osumista kaksi. Kuva: All Over Press.

LUE MYÖS: