Telegraph: Arsenal haluaa uuden maalivahdin – syyshankinta lähtökuopissa vain neljän kuukauden jälkeen
Kuva: Getty Images
Arsenal havittelee uutta maalivahtia tammikuun siirtoikkunasta, kertoo The Telegraph.
Bernd Leno on ja pysyy Arsenalin selvänä ykkösvahtina, mutta syyskuussa hankitun kakkostorjujan Alex Runarssonin asema Tykkimiesten maalivahtiosastolla ei ole yhtä vakaa.
Arsenal yrittää tiettävästi lainata 25-vuotiaan islantilaisen loppukaudeksi muualle ja hankkia lyhytaikaisen korvaajan tilalle.
LUE MYÖS: Emämunauksesta syntipukiksi leimattu Arsenal-vahti poisti Twitter-tilinsä – kannattajien ahdistelu oli liikaa
Arsenal yritti tuoda Brentfordin espanjalaistorjuja David Rayan viime kesänä Emiratesille, kun se myi Lenon entisen varavahdin Emiliano Martínezin noin 18 miljoonalla eurolla Aston Villaan.
Mestaruussarjaseura ei kuitenkaan suostunut luopumaan Rayasta, jonka kerrotaan olevan taas ensi kesänä Arsenalin tähtäimessä.
Heikosti edellisessä esiintymisessään suoriutuneen Runarssonin uskotaan kuitenkin siirtyvän lainalle, minkä vuoksi maalivahtihankinta on Mikel Artetan mukaan harkinnan alla.
[readmore from=Arsenal]
– Aiomme tarkastella, mitä tehdä näiden kolmen maalivahtipaikan kohdalla. Siirtosuunnitelmat, joista keskustelimme seuran kanssa viime kesänä, eivät vastanneet todellisuutta johtuen esimerkiksi Emilianon siirrosta, Arteta kertoi.
– Meillä ei silloin ollut aikaa tehdä, mitä halusimme. Päätimme tarkkailla maalivahtitilannetta uudelleen tässä ikkunassa, ja näin me aiomme tehdä. Yritämme päättää, mitä teemme näiden kolmen paikan suhteen nyt ja tulevaisuudessa.
LUE MYÖS:
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Hämmentäviä hetkiä Eurooppa-liigan välierässä – erikoinen rangaistuspotku englantilaisten kohtaamisessa
- Mauricio Pochettino otti kantaa Tottenhamin kriisiin: ”Todella surullista”
- BBC: Valioliiga-seura haluaa Craig Bellamyn päävalmentajakseen
- Manchester United julkaisi tärkeän pelaajasopimuksen
- Mestarien liigan oikeudet vaihtavat omistajaa Suomessa – näin käy Valioliiga-jättien europelien
- Telegraph: Manchester United kiinnostunut Andoni Iraolasta
- Arsenal jäi ilman toista rangaistuspotkua – ”Tuomari teki selvän virheen”
- Valioliigaseura vaihtaa valmentajaa – loppukauden diili
- Virallista: Ashley Young lopettaa pelaajauransa
- GdS: Serie A:n suurseura pääsi yhteisymmärrykseen sopimuksesta Tottenham-pelaajan kanssa
- Khvitša Kvaratskhelian isä vahvisti: tähtihyökkääjä tietää Arsenal-huhuista
- Valioliigaseura vaihtaa valmentajaa – loppukauden diili
- Mestarien liigan oikeudet vaihtavat omistajaa Suomessa – näin käy Valioliiga-jättien europelien
- Telegraph: Bruno Fernandes vaatii Manchester Unitedilta kunnianhimoa suostuakseen jatkosopimukseen
- Telegraph: Manchester United kiinnostunut Andoni Iraolasta
- Dopingista kärynnyt Myh’ailo Mudryk iskee nyt takaisin
- GdS: Serie A:n suurseura pääsi yhteisymmärrykseen sopimuksesta Tottenham-pelaajan kanssa
- Manchester City suuttui – saako Arsenal etua uudesta päätöksestä?
- Mikel Arteta tulistui tuomarin päätöksestä
- Arsenal jäi ilman toista rangaistuspotkua – ”Tuomari teki selvän virheen”