Danny Rose pitää tukitoimia itsestään selvinä – vihjaa samalla terveysministerin puheisiin: ”jo ennen kuin jalkapallon ulkopuolelta kommentoitiin”
Kuva: Getty Images
Jalkapalloammattilaisten osallistumisesta koronaviruskriisin vastaiseen taisteluun, on puhuttu paljon Englannissa viime päivinä. Terveysministeri Matt Hancock sanoi perjantaina odottavansa valioliigatähdiltä suurempaa panosta asiaan.
Crystal Palacea tätä nykyä edustava Andros Townsend ehti kuittaamaan puheet vastuun siirtelynä, nostaen esiin varsin merkittävän seikan.
– NHS:n (kansallisten terveyspalvelujen) työntekijät ovat olleet alipalkattuja vuosikausia. Nyt vain 2000 heistä on päässyt koronatesteihin. Se ei ole oikein; nämä ihmiset asettavat muitten terveyden omansa edelle. Ministerin ulostulo on vastuun välttelyä, ja hän valitsee jalkapalloilijat helpoksi maalikseen. Totta kai me kannamme vastuumme, olemme etuoikeutetussa asemassamme sen yhteiskunnalle velkaa.
Townsend viittasi kommentillaan luonnollisesti ministerin omaan asemaan, jossa tämä on merkittävästi vastuussa terveydenhuoltoalan palkkatasosta.
Hyökkääjän entinen joukkuetoveri Danny Rose pitää osallistumista itsestään selvänä asiana. Myös hän viittaa ministerin pisteitä kalastelleeseen puheenvuoroon.
– Keskinäiset keskustelumme aiheesta olivat käynnissä jo ennen kuin jalkapallon ulkopuolelta kommentoitiin asemaamme. Olemme kaikki halukkaita parantamaan tilannetta. Voin tietysti puhua vain omasta puolestani, mutta minulle ei ole minkäänlainen ongelma jakaa palkkaani niiden kanssa, jotka taistelevat eturintamalla, ja heidän, joiden elämää tämän hetken tilanne muuten vaikeuttaa.
Lähteet: The Guardian, BBC
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Xabi Alonso: Näin Chelsea voi menestyä – ”Se on aina kaikista tärkein asia”
- Emi Martínez kiinnostunut siirtymään Italian suurseuraan – tarjous ei miellytä Aston Villaa
- Newcastle ei kuuntele tarjouksia kapteenistaan – Arsenal kintereillä
- Englannin puolustajalle kahden ottelun pelikielto – sivussa mahdollisesta MM-välierästäkin
- Manchester United on kaappaamassa toisen valioliigaseuran ykkösmaalivahdin
- 18-vuotias lupaus Valioliigaan 27 miljoonalla eurolla
- Kohta jysähtää: Newcastle lyömässä isot rahat pöytään MM-kisatähdestä
- Virallista: Chelsea sai superlupauksensa – ”On mahtava olla täällä”
- Man United kaappasi Chelsean tähtipelaajan – iski tiskiin jättisumman
- Kova kaappaus – ex-Barcelona-tähti vahvistamaan Crystal Palacea
- Athletic: Manchester United maksaa lähes 60 miljoonaa euroa Chelsean keskikenttäpelaajasta
- Lehti: Man United valmis maksamaan jättisumman Real Madridin supertähdestä
- Newcastlen kapteeni haluaa siirtyä Arsenaliin
- Kova kaappaus – ex-Barcelona-tähti vahvistamaan Crystal Palacea
- Rúben Amorim pyysi anteeksi Manchester Unitedin kannattajilta
- Yllätyshankinta – Arsenal kaappasi kokeneen Valioliiga-maalivahdin
- Man United kaappasi Chelsean tähtipelaajan – iski tiskiin jättisumman
- Brentfordilta kovan luokan hankinta – Valioliiga-konkari siirtyy seuraan
- The Athletic: Englannin MM-kisapelaaja on Arsenalin kesän ykköskohde
- Virallista: Valioliiga-seura julkisti uuden päävalmentajansa