Lähde: Manchester Unitedin palkkakuningas vaihtumassa
Kuva: Getty Images
27-vuotias David De Gea on valittu viimeisen viiden kauden aikana neljä kertaa Manchester Unitedin parhaaksi pelaajaksi. Ei siis ole mikään ihme, että seura haluaa pitää espanjalaistorjujasta kynsin hampain kiinni.
De Geaa on huhuttu vuosien varrella usein kotikaupunkiinsa Madridiin ja Realin maalin suulle, mutta nuo puheet ovat laantuneet Realin hankittua Chelseasta Thibaut Courtois’n. Siksi seurassa uskotaan vahvasti siihen, että De Gea tulee solmimaan Unitedin kanssa jatkosopimuksen.
Jatkopahvi halutaan saada valmiiksi vuoden loppuun mennessä, sillä vuodenvaihteen jälkeen De Gea saisi neuvotella vapaasti muiden seurojen kanssa. Tiettävästi myös maalivahti edustajineen uskoo yhteisymmärryksen löytymiseen. Asiaa edesauttaa se, että Manchester United aikoo tehdä veräjänvartijasta joukkueen uuden palkkakuninkaan.
Espanjalaislehti AS:n mukaan United tarjoaa De Gealle 23 miljoonan euron vuosipalkkaa. Summalla hän kiilaa seuran palkkahaitarissa Paul Pogban ja Alexis Sánchezin edelle.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Newcastlen jättihankinnan syksy meni täysin penkin alle: ”Newcastle-urani alku on ollut kummallinen, mutta…”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”
- Fantasy Premier League: GW 18 – investoi tähän Liverpoolin hyökkäyspään pelaajaan
- Nottingham Forestin euromenestykseen johdattanut seuralegenda John Robertson on kuollut
- Miksi Valioliigassa pelataan vain yksi ottelu tapaninpäivänä? Tässä syy poikkeukselliseen ratkaisuun
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä Tottenham-kapteenin ylilyönnistä
- Miksi Valioliigassa pelataan vain yksi ottelu tapaninpäivänä? Tässä syy poikkeukselliseen ratkaisuun
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä Tottenham-kapteenin ylilyönnistä
- MD: Barcelonan ja Englannin maajoukkuetopparin sopimusneuvottelut loppuivat lyhyeen
- Bruno Fernandes loukkaantui – Rúben Amorim vaatii muilta pelaajilta tasonnostoa
- Fantasy Premier League: GW 18 – investoi tähän Liverpoolin hyökkäyspään pelaajaan
- Andoni Iraola kertoi mielipiteensä Antoine Semenyon tulevaisuudesta
- John Terry: Chelsean hankittava kokemusta joukkueeseensa
- Nottingham Forestin euromenestykseen johdattanut seuralegenda John Robertson on kuollut
- Enzo Maresca vahvisti: Chelsea-hyökkääjät palaavat kokoonpanoon viikonlopun huippuottelussa
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”