José Mourinho vastasi puheisiin Gareth Balen potentiaalisesta Tottenham-paluusta: ”Yritin hankkia hänet”
Kuva: Getty Images
Tottenham-manageri José Mourinho on myöntänyt, että hän yritti hankkia Gareth Balen joukkueeseensa ollessaan vielä Real Madridin peräsimessä.
Real Madrid rikkoi pankin kesällä 2013, kun se hankki Balen Tottenhamista peräti 101 miljoonalla eurolla. Mourinho oli itse jättänyt seuran samana vuonna ja suostunut palaamaan Chelseaan.
LUE MYÖS: Gareth Bale lähestyy paluuta Tottenhamiin – näin hän kommentoi José Mourinhon palkkaamista
Portugalilaisluotsi olisi kuitenkin halunnut Balen alaisuutensa ennen poistumistaan Santiago Bernabéulta. Nyt Balea viedään kovaa vauhtia takaisin Tottenhamiin, jonka peräsimeen Mourinho hyppäsi viime vuoden lopulla.
[readmore from=Tottenham]
– Yritin hankkia hänet (Gareth Balen) Real Madridiin, mutta se ei ollut mahdollista silloin kun minä olin siellä. Mutta seurapresidentti seurasi vaistoani ja tietämystäni, ja toi hänet Realiin sen jälkeen kun olin lähtenyt seurasta, Mourinho kertoi keskiviikkona Sky Sportsin mukaan.
– Se (minun ihailuni häntä kohtaan) ei ole mikään salaisuus. Jopa Gareth itse tietää sen. Mutta en aio puhua hänestä tämän enempää, koska hän on tälläkin hetkellä Realin pelaaja. En puhu pelaajista, jotka pelaavat toiselle seuralle. Se ei ole minun työtäni.
LUE MYÖS:
- Steven Gerrardilta kova ulostulo Manchester Citystä: ”Heidät pitää laittaa kärsimään”
- Coventry murskasi Newcastlen ja ylsi historialliseen temppuun
- Michael Carrick kertoi huonoja uutisia ennen Man Unitedin Mestarien liigan ottelua
- Diego Simeone kertoi mielipiteensä Man Unitedista
- Näkökulma: Liverpoolin jättihankinnat ovat helppoja syntipukkeja
- Andoni Iraola antoi palaa tuomarista – latasi uhkauksen: ”Voitte olla varmoja siitä”
- Liverpoolin tappio aiheutti rajut tappelut – poliisi sai vakavia vammoja
- Kaksi Arsenal-pelaajaa loukkaantui harjoituksissa – Arteta: ”Todella epäonnisia tilanteita”
- Pitäisikö Michael Carrickin saada potkut? Näin Michael Owen kommentoi
- Ex-pelaaja: Liverpoolia vastaan on liian helppoa pelata
- Näin Erling Haaland kommentoi Manchester Cityn voittoa Liverpoolista
- Peter Schmeichel esitti kuuden kohdan toimenpideohjelman
- Manchester Cityn ympärillä kuohuu – Britannian pääministeri nyt myrskyn silmässä
- Man Cityä haukuttiin huijareiksi – Enzo Marescalta kylmä vastaus
- Gary Neville maalasi synkän kuvan: ”Valioliigan ylle lankeaa valtava varjo”
- Jamie Carragher latasi suorat sanat Florian Wirtzistä
- ESPN: Arne Slot löysi uuden työpaikan
- Liverpool-fanit eivät säästelleet sanojaan – raju viesti Manchester Citylle
- Wayne Rooney kummasteli Liverpool-pelaajan ratkaisua: ”Naiivia ja tyhmää”
- Arsenal-legenda kertoi mielipiteensä Bukayo Sakasta: ”Ei ole enää sellainen pelaaja”