José Mourinho uskoo saavansa kelpo vastaanoton Manchester Unitedin vieraana – ”En ole raakalainen enkä vihollinen”
Kuva: Getty Images
José Mourinho astelee ensimmäistä kertaa Manchester Unitedista tulleiden potkujensa jälkeen vanhalle kotistadionilleen Old Traffordille keskiviikkoiltana.
United irtisanoi Mourinhon päävalmentajan paikalta vuosi sitten joulukuussa. Nyt Mourinho palaa Manchesteriin Tottenhamin päävalmentajana. Mourinho korvasi toissa viikolla pestissä Mauricio Pochettinon.
Mourinholta kyseltiin ottelua edeltävässä lehdistötilaisuudessa, millaisen vastaanoton hän uskoo stadionilla saamansa.
– En ole raakalainen enkä vihollinen, mutta olen valmentaja joka yrittää voittaa Manchester Unitedin. Sillä tavoin uskon heidän (kotiyleisön) katsovan minua, Mourinho sanoi Sky Sportsin mukaan.
– (Unitedin manageri Ole Gunnar) Solskjær on se kaveri, joka yrittää voittaa pelin Unitedin kannattajille, joten totta kai he kannustavat häntä eivätkä minua.
– Uskon saavani luultavasti mukavan reaktion, mutta pelin aikana tuki menee Solksjaerille. He rakastavat heidän seuraansa, joten he rakastavat Solskjæria.
Kun Mourinho sai potkut Unitedista kesken viime kauden, hän oli kerännyt 26 pistettä 17 ensimmäisestä ottelusta.
Tällä hetkellä, 14 ottelun jälkeen, Unitedilla on kasassa vain 18 pistettä. On siis mahdollista, että Solskjærin alaisuudessa pelaava United on kerännyt 17 pelin jälkeen vähemmän pisteitä kuin Mourinhon alla.
Unitedilla tuntuu olevan paikka portugalilaisen sydämessä.
– Old Traffordille paluu on paluu paikkaan, jossa olin onnellinen. Voitte käydä yläkerran toimistossani, minulla on siellä vielä pari kuvaa Unitedin-ajoilta, Mourinho kertoi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Manchester City pettynyt lainapelaajansa tilanteeseen – neuvottelut pian käyntiin
- Nick Woltemade kertoi mielipiteensä suuresta siirtosummastaan
- Englannin vastustaja: Thomas Tuchelin ryhmä ollut ”kuvottavan hyvä”
- Arsenalin Gabriel Jesus tulistui häntä koskevista huhuista
- Newcastle kisaa Hollannin huippulupauksesta
- Thomas Tuchelilta pyyntö Englannin pelaajille: ”Älkää tehkö sitä”
- Bournemouthin tähtipelaaja kiinnostaa Valioliigan jättejä
- Arsenalille huonoja uutisia maajoukkuetauolta
- Thomas Tuchel piti puhuttelun Tottenhamin pelaajalle: ”En pitänyt siitä”
- West Ham -tähti kävi läpi kesän siirtosaagaa: ”Ehkä minun ei pitäisi sanoa tätä”
- Thomas Tuchel piti puhuttelun Tottenhamin pelaajalle: ”En pitänyt siitä”
- Fabrizio Romano: André Onana jättää Manchester Unitedin pysyvästi ensi kesänä
- West Ham -tähti kävi läpi kesän siirtosaagaa: ”Ehkä minun ei pitäisi sanoa tätä”
- Arsenalille huonoja uutisia maajoukkuetauolta
- Graham Potter antaa Alexander Isakille lepoaikaa: ”Meidän on oltava fiksuja”
- Hurja väite: Jude Bellingham ja Phil Foden penkillä MM-kisoissa?
- Ivan Toney yhdistetty Valioliigaan – seurapomo otti kantaa huhuihin
- Thomas Tuchel: Englannilla ”liikaa” huippupelaajia – jotkut saattavat jäädä ulos MM-kisoista
- Hirvittävä rutistus edessä: Valioliiga-nousija tuhoon tuomittu?
- Aftonbladet: Suomen maajoukkuepelaaja siirtymässä Englannin kakkostasolle?