Manchester City jälleen lyömätön – voittoputki kasvoi jo 12 ottelun mittaiseksi

Valioliigan kärkijoukkue Manchester City voitti sarjajumbo Sheffield Unitedin 1-0-lukemin lauantai-iltapäivänä.
Pep Guardiolan miehistön voittoputki kasvoi tuloksella jo 12 ottelun mittaiseksi, kun kaikki kilpailut lasketaan mukaan.
Manchester City aloitti ottelun odotetusti vahvemmin ja siirtyi jo yhdeksän minuutin kohdalla johtoon.
Ferran Torres paini tiensä ohi löysästi pelanneen Sheffield-puolustuksen ja keskitti pallon Gabriel Jesusille. Brassihyökkääjä sai ottaa pelivälineen rauhassa haltuunsa ja upottaa sen lähietäisyydeltä sisään. 1-0.
Enempää täysosumia ei avausjaksolla nähty. Man City ei pallollisesta dominanssistaan huolimatta maalipaikoilla herkutellut, kun Raheem Sterlingin, Kevin De Bruynen ja João Cancelon tuoma vaarallisuus loisti poissaolollaan.
Toisella puoliajalla Jesus ja Torres olivat juonia Cityn toisenkin maalin yhdessä. Espanjalaislaituri keskitti pallon boksiin, mutta Jesus ei aivan ylettänyt palloon ennen maalivahti Aaron Ramsdalea.
Ottelun lisäajalla Ramsdale venyi vielä yhteen – ottelun hienoimpaan torjuntaan. Phil Foden vapautti Jesusin puolittaiseen läpiajoon, mutta englantilaisvahti ohjasi pallon upealla heittäytymisellä kulmapotkuksi.
Manchester City ei ollut lauantaina parhaimmillaan, mutta se onnistui välttymään samanlaiselta pettymykseltä kuin paikallisvastustaja Manchester United aiemmin tällä viikolla.
Samaan aikaan pelatuissa otteluissa putoajakandidaatit West Brom ja Fulham jäivät 2-2-tasapeliin The Hawthornsilla. Crystal Palace voitti puolestaan Wolverhamptonin 1-0.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”