Liverpoolin ja Man Unitedin kärkikamppailu keräsi ”satoja” valituksia värisokeilta faneilta – ”Tätä tapahtuu jatkuvasti”
Kuva: Getty Images
Liverpoolin ja Manchester Unitedin välinen kärkikamppailu keräsi sunnuntai-iltana ”satoja” valituksia värisokeudesta kärsiviltä kannattajilta, ESPN uutisoi.
Iso-Britanniassa sijaitsevan Colour Blind Awarness -organisaation mukaan värisokeat kannattajat eivät pystyneet seuraamaan peliä kunnolla, koska Manchester Unitedin harmaanvihreisiin pukeutuneita pelaajia oli mahdoton erottaa punanuttuisista Liverpool-tähdistä Anfieldin kirkkaan vihreältä nurmelta.
Organisaation toimitusjohtaja Kathryn Albany-Wardin mukaan kyseessä ei ollut ensimmäinen kerta, kun värisokeiden fanien on ollut hankala erottaa valioliigajoukkueita toisistaan niiden peliasujen takia.
– Tätä tapahtuu jatkuvasti. Meillä on ollut huono vuosi. Saimme valituksia Southampton vastaan Sheffield United -ottelusta ja nyt Liverpool vastaan Manchester United -ottelusta. Näitä on tullut kuormittain, Albany-Ward kertoi ESPN:lle.
LUE MYÖS: Mark Clattenburg: Tuomarivirhe pelasti Manchester Unitedin Liverpoolin läpiajolta – ”Olisi pitänyt odottaa”
– Sunnuntaina saimme enemmän valituksia peliasuista kuin koskaan aiemmin. Niitä tuli satoja. Käytimme koko maanantaiaamun niiden keräämiseen. Se on todella yleinen ja iso ongelma, sillä yksi kahdestatoista ihmisestä kärsii siitä.
[readmore from=Liverpool]
ESPN:n mukaan Valioliiga käyttää erillistä tietokoneohjelmaa varmistaakseen, että kaikkien otteluiden joukkueet erottuvat kentällä toisistaan. Manchester Unitedia huomautettiin mahdollisesta ongelmasta tiettävästi 10 päivää ennen sunnuntain peliä, mutta Valioliiga pyysi sitä vaihtamaan vain vihreät sukat valkoisiin sukkiin.
– Valioliiga reagoi. Se huomauttaa seuroja etukäteen, kun peliasut saattavat sekoittua keskenään. Tiedän sen, koska olin heihin juuri yhteydessä. Valioliiga kertoi Unitedille tästä ongelmasta, mutta heidän ratkaisunsa (pelkkien sukkien vaihtaminen) ei ollut riittävä, Albany-Ward jatkoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Osa Arsenal-faneista haluaa kapteeniuden pois Martin Ødegaardilta
- Manchester City kuittasi kalavelkansa Crystal Palacelle
- Liverpool-pelaaja paljasti, mitä Mohamed Salah sanoi muulle joukkueelle ennen viikonloppua
- Huomasitko tätä? Sunderland otti niskalenkin Newcastlesta jo ennen jättiottelua
- Sunderland riisui kehuskeluoikeudet Newcastlelta
- Lähde: Chelsea valmistelee tammikuun siirtoa Barcelona-pelaajasta
- Liverpool-kapteeni Virgil van Dijk otti kantaa Salah-kohuun
- Kolo Touré: Erling Haaland saa puolustajat menettämään yöunensa
- Michail Antonio harjoittelee seuran mukana – ”Näyttänyt hyvältä”
- Liverpool-legenda Ian Rush sairaalassa
- Liverpool-pelaaja paljasti, mitä Mohamed Salah sanoi muulle joukkueelle ennen viikonloppua
- Osa Arsenal-faneista haluaa kapteeniuden pois Martin Ødegaardilta
- Lähde: Chelsea valmistelee tammikuun siirtoa Barcelona-pelaajasta
- Liverpool-kapteeni Virgil van Dijk otti kantaa Salah-kohuun
- Huomasitko tätä? Sunderland otti niskalenkin Newcastlesta jo ennen jättiottelua
- Kolo Touré: Erling Haaland saa puolustajat menettämään yöunensa
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Manchester City kuittasi kalavelkansa Crystal Palacelle
- Tottenhamin Brennan Johnson toisen Valioliiga-seuran kiikarissa