Lehti: Man Unitedia saatetaan rangaista pistevähennyksellä – näin lukee Valioliigan säännöissä

Manchester Unitedia saatetaan rangaista pistevähennyksellä seuran omien kannattajien aiheuttaman ottelusiirron takia.
Sekä Valioliiga että Englannin jalkapalloliitto FA tutkivat parhaillaan United-kannattajien sunnuntaista joukkomielenosoitusta seuran omistajia vastaan. Sadat raivostuneet fanit murtautuivat Old Traffordin sisälle ja protestoivat pitkän aikaa kentällä.
Man Unitedin ja Liverpoolin välisen ottelun alkamisaikaa päätettiin ensin viivästyttää, mutta lopulta koko ottelu peruttiin sunnuntai-illan osalta turvallisuushuolien vuoksi. Pelaajat ja valmentajat eivät missään vaiheessa päässeet edes Old Traffordille saakka.
KATSO MYÖS: Old Trafford täydessä kaaoksessa – protestoivat kannattajat murtautuivat kentälle
The Daily Mailin mukaan Valioliigan säännöissä kerrotaan, että seuraa voidaan rangaista pistevähennyksellä silloin, kun se ei onnistu takaamaan pelaajien ja henkilökunnan turvallisuutta, tai turvallista saapumista ja poistumista stadionilta.
[readmore from=Manchester-United]
FA:lla on myös oikeus useisiin eri sanktioihin, kuten kilpailusta poistamiseen ja stadioneiden sulkemiseen, minkä lisäksi se voi vaatia esimerkiksi ottelusiirron takia menetettyjen TV-tulojen korvaamista ja muita sakkoja.
Sekä Valioliiga että FA keskustelevat parhaillaan Manchester Unitedille ja paikallisille viranomaisille saadakseen selvyyden siitä, mitä sunnuntai-iltapäivänä tapahtui ja kuka ottelun lykkäämisestä on vastuussa. Kamppailun uutta ajankohtaa ei ole vielä löyty lukkoon.
Manchester United on parhaillaan 13 pistettä Manchester Cityn alapuolella Valioliigan sarjataulukon toisella sijalla. Mahdollisuudet mestaruuteen ovat lähes olemattomat, mutta potentiaalinen pistevähennys voisi vaikeuttaa sen tehtävää selviytyä ensi kauden Mestarien liigaan. Unitedilla on tällä hetkellä 11 pisteen ero viidennellä sijalla olevaan Tottenhamiin.
LUE MYÖS:
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Manchester United ja Tottenham tarrasivat kiinni Eurooppa-liigan finaalipaikasta
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”