Ralf Rangnick kertoi, miten Manchester Unitedin superlupaus eroaa Erling Hålandista
Kuva: Getty Images
Manchester United pelasi keskiviikkona 1-1-tasapelin sveitsiläisen Young Boysin kanssa Mestarien liigan lohkovaiheen päätöspelissään.
United oli jo aiemmin varmistanut lohkovoittonsa, joten sillä ei ollut ottelussa enää panosta. Näin ollen joukkueen väliaikaismanageri Ralf Rangnick päätti antaa minuutteja vähemmälle vastuulle jääneille pelaajille sekä akatemian nuorukaisillle.
Alkukaudesta säkenöinyt hyökkääjälupaus Mason Greenwood oli ennen keskiviikkoa pelannut Unitedin viidessä edellisessä ottelussa vain puolen tunnin verran toivuttuaan koronatartunnasta, mutta Young Boysia vastaan hän pääsi avauskentälliseen ja käytti saumansa hyvin. Greenwood, 20, vastasi yhdeksännellä minuutilla Unitedin ainoasta osumasta, kun hän taituroi Luke Shaw’n keskityksestä saksipotkun sisään.
Unitedia loppukauden ajan kipparoiva Rangnick näkee Greenwoodin pelaamisessa paljon hyvää, mutta myös paljon kehitettävää.
– Hän on valtavan lahjakas pelaaja. Hän osaa käyttää kumpaakin jalkaansa ja on hyvä pallon kanssa. Hän myös alusti Fredin maalin sunnuntaina [Crystal Palacea vastaan], joten kyse on jatkuvuudesta, kommentoi Rangnick Sky Sportsin mukaan.
– Hänen on kehityttävä fyysisesti, mutta teknisellä tasolla hän on ikäisekseen mahtava pelaaja. Minun tehtäväni on kehittää häntä ja tehdä hänestä urheilija. Jos hän pystyy siihen, niin hänestä voi tulla vakiopelaaja tässä seurassa.
Rangnick on ennenkin ollut tekemisissä hehkutettujen hyökkääjälupausten kanssa, sillä hän oli hankkimassa Erling Hålandia Salzburgiin toissa vuonna.
Nykyisessä seurassaan Dortmundissa Håland, 21, on pelannut 72 ottelua tehden niissä yhteensä 74 maalia ja syöttäen 19. Greenwoodin saldo kasvattajaseuransa Manchester Unitedin ykkösmiehistössä on 121 ottelua, 34 osumaa ja 12 maalisyöttöä.
Rangnickin mukaan Hålandilla ja Greenwoodilla on selkeästi omat ominaisuutensa.
– He ovat erilaisia hyökkääjiä.
– Erling on minusta target-hyökkääjä, joka voi myös pelata yksin kärjessä target-hyökkääjän tavoin tai sitten toisena hyökkääjänä 4-4-2:ssa.
– Mason on enemmän 9,5-paikan pelaaja. Hän voi pelata hyökkääjänä, mutta myös laidalla. Hän voi pelata toisen hyökkääjän kanssa ja hän on todella tekninen.
LUE MYÖS:
- C Moren studiotiimi valitsi Mestarien liigan lohkovaiheen tähdistön – Valioliigasta kuusi mukana
- ”Tässä tulee itku silmään” – Manchester Unitedin kokoonpanossa ex-pelaajan poika
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta
- Enzo Maresca: Kaksi kuukautta sivussa ollut Chelsea-hyökkääjä palaa pelikentille
- Mikel Arteta kertoi miksei Ben White ole saanut peliaikaa
- Onko tässä pikapotkut saaneen Ange Postecogloun uusi seura?
- Sensaatiojoukkue koki murskatappion cupissa
- Entinen Valioliiga-hyökkääjä, 50, uskomattomaan ennätykseen – ”Legenda läpäisi jalkapallon!”
- Lähde: Man United on kiinnostunut entisestä Chelsea-kapteenista
- Wayne Rooney vaikuttunut Bryan Mbeumosta: ”Kesähankinnoista paras”
- Maajoukkuetoveri houkutteli Alejandro Garnachon Chelseaan: ”Lähetti minulle viestejä viikottain”
- Thiago Silvan poika kutsuttiin Englannin juniorimaajoukkueeseen
- Lähde: Man United on kiinnostunut entisestä Chelsea-kapteenista
- Entinen Valioliiga-hyökkääjä, 50, uskomattomaan ennätykseen – ”Legenda läpäisi jalkapallon!”
- Sensaatiojoukkue koki murskatappion cupissa
- Times: Valioliigassa pelataan Boxing Dayna poikkeuksellisesti vain yksi ottelu
- Onko tässä pikapotkut saaneen Ange Postecogloun uusi seura?
- Wayne Rooney vaikuttunut Bryan Mbeumosta: ”Kesähankinnoista paras”
- Arsenalin voitto tuli kalliiksi – Mikel Arteta vahvisti neljä loukkaantumista Crystal Palace -ottelussa
- Liverpoolin Mestarien liiga -voittaja on kuollut 64-vuotiaana
- Thiago Silvan poika kutsuttiin Englannin juniorimaajoukkueeseen
- Maajoukkuetoveri houkutteli Alejandro Garnachon Chelseaan: ”Lähetti minulle viestejä viikottain”