Jamie Carragher ällistyi Egyptin päätöksestä – Mohamed Salah ei päässyt vetämään finaalissa pilkkua
Kuva: Getty Images
Liverpool-legenda Jamie Carragherin mukaan Egypti teki suuren virheen, kun se ei laittanut Mohamed Salahia vetämään aiemmin Afrikan mestaruusturnauksen ratkaiseessa rangaistuspotkukilpailussa.
Senegal ja Salahin joukkuekaveri Sadio Mané juhlivat sunnuntaina Afrikan mestaruutta kaadettuaan Egyptin kilpailun finaalissa.
Ottelu oli varsinaisen peliajan ja jatkoajan jälkeen tasalukemissa 0-0, joten voittaja selvitettiin pilkuilla, jotka Senegal vei nimiinsä maalein 4-2. Salah ei päässyt vetämään rangaistuspotkukilpailussa ollenkaan, sillä peli ratkesi jo, kun Mané toimitti Senegalin viidentenä vetäjänä potkunsa sisään.
Salah on tällä kaudella vetänyt Liverpoolissa viisi pilkkua, joista kolme on mennyt sisään. Transfermarkt-sivuston mukaan hän on vetänyt koko urallaan 29 pilkkua, joista 24 on päätynyt maaliin.
– Tämän takia parhaan rangaistuspotkujen vetäjän ei pitäisi koskaan vetää viidentenä. Se on hulluutta, että Mo Salah ei vedä rangaistuspotkua Egyptin paidassa finaalin rangaistuspotkukilpailussa. Näin kävi myös [Cristiano] Ronaldolle vuosia sitten Portugalin ja Espanjan välisessä ottelussa, kommentoi Carragher Twitterissä.
Eräs Carragherin seuraajista kysyi häneltä, oliko Steven Gerrardin vai Xabi Alonson määrä vetää Liverpoolin viides pilkku vuonna 2005, kun joukkue kaatoi AC Milanin Mestarien liigan finaalissa rangaistuspotkukilpailussa. Liverpoolin viidettä vetäjää ei lopulta tarvittu, koska rangaistuspotkukilpailu ratkesi jo sitä ennen.
– Stevie oli viidennen pilkun vetäjä, mutta hän ei ollut virallinen pilkkujen vetäjämme silloin! Rafa (Benítez, manageri) valitsi hänet viimeiseksi vetäjäksi, koska hänestä tuntui, että hän kestäisi paineet parhaiten, vastasi Carragher.
That is why your best penalty taker should never go fifth. Mo Salah not taking a penalty for Egypt in a shootout in a final is madness. Also happened to Ronaldo years ago for Portugal v Spain. #AFCON2021 #SENEGY
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpool teki päätöksen Alissonin tulevaisuudesta
- Arsenal rokotti Pickfordin jättimokasta – 16-vuotiaalle Dowmanille ensimmäinen maali
- Arsenal ja Declan Rice neuvottelevat uudesta diilistä – palkka nousemassa
- Chelsean maalivahdeilla vaikeaa – näin kommentoi Liam Rosenior
- Sir Jim Ratcliffe: Michael Carrick tekee ”erinomaista työtä”
- Pep Guardiola: Mestaruustaistelu ohi, jos Manchester City menettää pisteitä
- Xabi Alonson agentti otti kantaa Liverpool-huhuihin
- Jamie Carragher kertoi ykköskandidaattinsa Manchester Unitedin uudeksi päävalmentajaksi
- Andoni Iraola puhui tulevaisuudestaan
- David Moyes puolustaa Mikel Artetaa: ”Ikään kuin siinä olisi joku ongelma…”
- Jamie Carragher kertoi ykköskandidaattinsa Manchester Unitedin uudeksi päävalmentajaksi
- Xabi Alonson agentti otti kantaa Liverpool-huhuihin
- Valioliiga-huipulle pelikieltoa törkytempusta
- Pep Guardiola: Mestaruustaistelu ohi, jos Manchester City menettää pisteitä
- David Moyes puolustaa Mikel Artetaa: ”Ikään kuin siinä olisi joku ongelma…”
- Andoni Iraola puhui tulevaisuudestaan
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- Fantasy Premier League: GW 30 – katso loppukauden pelimerkkistrategia
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”