Ihmisoikeusjärjestö jyrähti Newcastlen myyntineuvotteluista: ”Saudi-Arabia yrittää valkopestä julmuutensa”

Newcastle Unitedia ollaan tämän hetken tietojen mukaan todella myymässä.
Mike Ashley on luopumassa omistuksestaan ja myymässä sitä Amanda Staveleyn johtamalle konsortiolle, jonka todellinen rahoitus tulisi Saudi-Arabiasta.
Ihmisoikeusjärjestö Amnesty International ei ole vakuuttunut. Se on huolissaan siitä, että myynti pääsee lipsahtamaan liian helposti läpi, kun Valioliigan keskittyminen on koronaviruspandemian hoidossa. Asiasta kertoo The Times. Amnesty vaatii Valioliigalta pikaista ja tiukkaa tarkastelua ostajan taustoihin, sillä Saudi-Arabian johtoa syytetään lukuisista ihmisoikeusrikkomuksista.
Ashley on tiettävästi päässyt sopimukseen noin 300 miljoonan punnan kaupasta, jota on ostajapuolelta ollut neuvottelemassa Staveley. 80 prosenttia Newcastle Unitedista menisi kuitenkin Saudi-Arabian valtion omistamalle Public Investment Fund -sijoitusrahastolle.
Timesin tietojen mukaan Valioliiga tutkii tällä hetkellä sille toimitettuja asiakirjoja. Standarditestien on määrä kestää 3-4 viikkoa.
– Tämä on ollut esillä jo jonkin aikaa, joten yllätys se ei ole, mutta meidän on silti oltava rehellisiä asian edessä. Saudi-Arabia yrittää käyttää Valioliigan arvokuuttaa PR-temppunaan ja siten siirtää huomiota pois maan hirvittävistä ihmisoikeusrikkomuksista, Amnesty International UK:n kampanjajohtaja Felix Jakens sanoi Timesin mukaan.
– Ei ole meidän asiamme sanoa, kuka saa omistaa Newcastle Unitedin, mutta Valioliigan tehtävä on varmistaa, että uudet omistajat täyttävät kriteerit.
– Menee tämä kauppa maaliin tai ei, me olemme valmiita soittamaan Newcastle Unitedin henkilökunnalle ja kannattajille ja tekemään heille selväksi, mikä Saudi-Arabian ihmisoikeuksien tilanne on.
[readmore from=Newcastle]
Jakens listasi muutamia Saudi-Arabian kruununprinssi Mohammad bin Salmanin aikakaudella tehtyjä ihmisoikeusrikkomuksia.
– Lukuisia rauhaomaisia aktivisteja on pantu vankilaan. Jamal Khashoggin raakaa murhaa on yritetty valkopestä, ja saudien johtama koalitio Jemenissä on syyllistynyt useisiin hyökkäyksiin, jotka ovat kohdistuneet sairaaloihin ja siviilien koteihin.
– Maailma on koronaviruskriisin vallassa. Tässä on se riski, että kauppa menee läpi ilman, että sitä tutkitaan niin tarkasti kuin pitäisi.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arsenal tarjoili kylmän suihkun Atleticolle jo ennen ottelua
- Martin Zubimendin mielestä Arsenal ei koe menestyspaineita – kertoo miksi siirtyi lontoolaisseuraan
- Pep Guardiola Man Cityn pelaajasta: ”Yksi lahjakkaimmista mitä olen koskaan nähnyt”
- Diego Simeone: Arsenal olisi ansainnut enemmän viime vuosina Valioliigassa
- Virallista: Nottingham Forestin uusi päävalmentaja selvillä – tuttu mies palaa Valioliigaan
- Athletic: Fulham haluaa tehdä jatkosopimuksen päävalmentajansa kanssa – herätti Nottingham Forestin kiinnostuksen
- Alan Shearer: Viktor Gyökeres on tuonut uuden ulottuvuuden Arsenalin pelaamiseen
- Jamie Carragher: Liverpool ei taistele mestaruudesta nykyisellä puolustuspelaamisellaan
- West Hamin rämpiminen jatkuu – hävisi taas kotonaan
- Paljastus! Jürgen Klopp hylkäsi Manchester Unitedin tarjouksen
- Paljastus! Jürgen Klopp hylkäsi Manchester Unitedin tarjouksen
- ”Sitä parhaat managerit tekevät” – Ruben Amorim saa ylistystä omiltaan
- Surkuhupaisa tilasto sen kertoo: Liverpoolin superhankintojen aloitus ollut umpisurkea
- West Hamin rämpiminen jatkuu – hävisi taas kotonaan
- Jamie Carragher: Liverpool ei taistele mestaruudesta nykyisellä puolustuspelaamisellaan
- Wayne Rooney: Alexander Isak pitäisi pudottaa penkille
- Alan Shearer: Viktor Gyökeres on tuonut uuden ulottuvuuden Arsenalin pelaamiseen
- Roy Keane kritisoi suorasanaisesti Virgil van Dijkia: ”Pitäisi katsoa syvälle peiliin”
- Virallista: Nottingham Forestin uusi päävalmentaja selvillä – tuttu mies palaa Valioliigaan
- Liverpoolille neljäs peräkkäinen tappio – Virgil van Dijk otti kantaa tilanteeseen