Pep Guardiola lyttäsi Euroopan Superliigan – nosti esiin kilpailun suurimmat ongelmakohdat
Kuva: Getty Images
Manchester Cityn manageri Pep Guardiola on jakanut oman mielipiteensä Euroopan Superliigasta.
Urallaan kaksi Valioliigan mestaruutta, kolme Espanjan mestaruutta ja kolme Saksan mestaruutta voittanut huippuluotsi sanoo, ettei Superliigassa ole lainkaan kyse urheilusta, jos sieltä putoaminen tai sinne nouseminen on mahdotonta.
Guardiola toivoisi Superliigaan osallistuineiden seurojen – mukaan lukien Manchester Cityn – omistajien kertovan kaikille, miksi tällaiseen ratkaisuun ollaan päädytty.
– Kukaan ei ole antanut minulle mitään lisätietoja siitä, mitä tulee tapahtumaan ja mitä tässä ollaan nyt luomassa, tuhahti Guardiola lehdistölle tiistaina.
– Rehellisesti me (managerit) emme ole oikeita ihmisiä vastaamaan kysymyksiinne, koska ainoastaan tämän komitean presidentti osaa kertoa jalkapallon tulevaisuudesta tarkemmin.
– Tämän takia tilanne on hieman epämukava meille (managereille). Sitten kun saan kaiken tiedon, voin jakaa mielipiteeni. Tällä hetkellä voin antaa mielipiteeni vain sen perusteella, mitä tänä päivänä tiedän.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
– Kyse ei ole urheilusta, kun suhdetta yrittämisen ja menestymisen välillä ei ole olemassa. Kyse ei ole urheilusta, kun menestyminen on jo taattua. Kyse ei ole urheilusta, kun tappiolla ei ole merkitystä.
[readmore from=Euroopan-Superliiga]
– Mutta tällä hetkellä se (Euroopan Superliiga) on vain lausunto, eikä mitään muuta. Minusta olisi hienoa, jos tämän komitean presidentti selittäisi koko maailmalle, miksi tähän ratkaisuun päädyttiin.
– En tiedä, miksi juuri nämä tietyt seurat ovat valittu mukaan pelaamaan tässä kilpailussa. Olen sanonut monta kertaa, että haluan parhaan ja vahvimman mahdollisen kilpailun, etenkin Valioliigan.
– Eikä se ole minusta reilua, jos yksi joukkue taistelee päästäkseen huipulle, mutta ei voi selviytyä mukaan, koska menestys on taattua vain muutamalle seuralle.
LUE MYÖS:
- Lähde: Harry Maguire raivostui ja asettui Ed Woodwardia vastaan – tieto Euroopan Superliigasta tuli pelaajille täytenä yllätyksenä
- UEFA:n presidentti lähetti tiukan viestin Valioliigan suurseurojen omistajille: ”Vielä on aikaa muuttaa mieltään”
- Lehti: Liverpoolin Jordan Henderson hälyttänyt kaikki Valioliigan kapteenit kriisikokoukseen
- Superliigaa kritisoinut Jürgen Klopp teki karun paljastuksen kulissien takaa: ”Me emme tienneet tästä”
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- BBC: Manchester City kahden jättikaappauksen perässä
- Valioliigaseura hankki MM-kisatähden isolla rahalla
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Chelsea: Takaisin isojen joukkoon
- Bild: Bayern Münchenillä hurjia suunnitelmia – tähtäimessä Valioliigan supertähti
- Fantasy Premier League: Katso parhaat puolustajat joukkueeseesi
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Man City menetti supertähtensä – tässä on Rodrin uusi seura
- Arsenal kylvetti Manchester Cityä
- Sky: Turkkilaisseuran varahyökkääjä lähellä siirtoa Valioliigaan
- Man City menetti supertähtensä – tässä on Rodrin uusi seura
- Sky: Aston Villa teki päivässä sen, mihin PSG oli käyttänyt kuukauden
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Arsenal kylvetti Manchester Cityä
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Aston Villa: Mitä euromenestyksen jälkeen?
- Sky: Turkkilaisseuran varahyökkääjä lähellä siirtoa Valioliigaan
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Borussia Dortmund kiilasi Evertonin edelle
- Sky: Nottingham Forest myy hyökkääjänsä sarjanousijalle
- Valioliigan kausiennakko 2026-27: Brighton – Kuka tekee maalit?