Manchester Cityn 36-vuotias maalivahti teki hieman erilaista historiaa – pelasi viimeksi Mestarien liigassa teini-ikäisenä
Kuva: Getty Images
Manchester Cityn maalivahti Scott Carson teki keskiviikkona historiaa, kun hän tuli vaihdosta kentälle Mestarien liigan neljännesvälierien toisessa osaottelussa Sportingia vastaan.
City voitti avausosan murskaavasti 5-0, joten toinen osa oli lähinnä enää muodollisuus. Carson, 36, vaihdettiin toisella puoliajalla kentälle, ja hän ehti ottaa yhden torjunnan 0-0-tasapeliin päättyneessä ottelussa.
Konkarivahti oli viimeksi pelannut Mestarien liigassa huhtikuussa 2005, kun hän esiintyi Liverpoolin tolppien välissä 19-vuotiaana. Tilastopalvelu Optan mukaan Carsonin edellisestä Mestarien liigan ottelusta ehti vierähtää keskiviikkoon mennessä 16 vuotta ja 338 päivää. Yksikään toinen pelaaja kilpailun historiassa ei ole odottanut seuraavaa peliään yhtä kauan.
Manchester City lainasi Carsonin kolmosvahdikseen kaudelle 2019-20, ja lainapestiä jatkettiin myös seuraavalle sesongille. Toukokuussa 2021 hän pääsi pelaamaan Valioliigassa ensimmäistä kertaa lähes kymmeneen vuoteen, kun hän pelasi täydet minuutit 4-3-voitossa Newcastlea vastaan. Viime kesänä Carsonin sopimus emoseurassaan Derbyssa päättyi, ja hän liittyi pysyvästi Cityn riveihin. Ottelu Sportingia vastaan oli hänen toinen esiintymisensä manchesteriläisseuran paidassa.
Cityn manageri Pep Guardiola hehkutti keskiviikon pelin jälkeen Carsonin merkitystä joukkueelle ja etenkin ryhmän muille maalivahdeille, Ederson Moraesille ja Zack Steffenille.
– Scott on erittäin tärkeä.
– Ihmiset kuuntelevat häntä, kun hän puhuu, ja hän otti pelin isoimman torjunnan.
- LUE MYÖS: Manchester Citylle riitti avausosan murskavoitto – Mestarien liigan puolivälierät kutsuvat
16 - Scott Carson's only previous Champions League appearance came 16 years and 338 days ago for Liverpool vs Juventus when he was 19 years old; this is the largest gap between appearances for any player in the competition's history. Icon.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Cristiano Ronaldolta lisää raippaa Man Utd -pomoille – antoi myös lohduttoman näkemyksensä Rúben Amorimista
- Jamie Carragher pettyi Trent Alexander-Arnoldin ratkaisuun: ”Paikallisena pelaajana ajattelin, että…”
- Agentti myönsi: Niclas Füllkrugin kannattaisi poistua West Hamista
- Arne Slot: Alexander Isak ei pelaa illan huippuottelussa
- Vanha tuttu harjoittelee Arsenalin organisaatiossa – Arteta: ”Ilo on meidän puolella”
- Mikel Arteta huolestunut Viktor Gyökeresin loukkaantumisesta
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
- The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
- Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
- Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
- Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
- Mikel Arteta huolestunut Viktor Gyökeresin loukkaantumisesta
- Vanha tuttu harjoittelee Arsenalin organisaatiossa – Arteta: ”Ilo on meidän puolella”
- Arne Slot: Alexander Isak ei pelaa illan huippuottelussa
- Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
- The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
- Agentti myönsi: Niclas Füllkrugin kannattaisi poistua West Hamista
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
