”Tämä on skandaali!” – Valioliigamanageri poltti päreensä kyseenalaisesta ottelusiirrosta: ”Todellista hulluutta”

Scott Parker on ärähtänyt Valioliigan päättäjille Fulhamin ja Tottenhamin siirtyneen ottelun vuoksi.
Tottenhamin piti alun perin pelata keskiviikkona Aston Villaa vastaan, mutta kamppailu peruttiin viikonloppuna Villan korontartuntojen vuoksi. Samasta syystä uudenvuoden alla peruttu ottelu Tottenhamin ja Fulhamin välillä päätettiin siirtää kyseisen kamppailun tilalle.
Tottenham isännöi keskiviikkona siis Fulhamia, joka sai tietää ottelun uudesta ajankohdasta vasta maanantaiaamuna. José Mourinho piti Fulhamin varautumisaikaa tarpeeksi pitkänä, mutta Parker ei kyseenalaista ottelusiirtoa purematta niellyt.
– Olen vihainen, koska tämä ei ole oikein. Tämä on skandaali. Tätä ei voi hyväksyä. Tämä on hulluutta. Tämä on väärin. Sen vuoksi, olen niin vihainen, Parker latasi tiistain lehdistötilaisuudessa.
– Minusta tämä ei ole hyväksyttävää. Mahdollisuus Tottenham-ottelun pelaamisesta nousi puheen tasolle lauantaina, enkä uskonut sen tapahtuvan. Maanantaina meidät oltiin kuitenkin sijoitettu Aston Villan tilalle.
– Tiedän, että elämme epäihanteellista aikaa, eikä asioita ole helppo ennustaa. Olen normaalisti viimeinen mies valittamassa, mutta tämä, miten meitä kohdeltiin, on skandaalista. Ehkä nämä päättäjät eivät tiedä, miten pelaajia valmennetaan. Tämä on todellista hulluutta.
[readmore from=Tottenham]
Tottenham pelasi sunnuntaina FA Cupin ottelun kyläseura Marinea vastaan. Mourinho jätti useat tähtipelaajansa ilman peliminuutteja, kun se voitti kamppalun 5-0. Parker nimesi sen sijaan vahvan kokoonpanon lauantain QPR-otteluun, jonka Fulham voitti 2-0-lukemin vasta jatkoajan jälkeen.
– Tottenham tiesi pelaavansa keskiviikkona. Josén kokoonpano sunnuntain kamppailussa osoitti sen. Tapahtuisiko tällaista [äkillistä ottelusiirtoa] kahden suuren joukkueen ja kahden suuren managerin väillä? Ei todennäköisesti tapahtuisi. Eikä nytkään pitäisi, Parker huomautti.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nottingham Forest päästi kaksi maalia lisäajalla – putosi liigacupista: ”Maksoimme siitä kovan hinnan”
- Eddie Howe: Newcastlen kesän huippuhankinta palaamassa pelikentille kuukauden päästä
- Manchester City ei kuulu Mestarien liigan voittajasuosikkeihin – näin Pep Guardiola kommentoi ennakkoasetelmia
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Alexander Isakin Liverpool-debyytistä
- Liverpool teki sen taas! Diego Simeone katseli punaista viime hetken maalin jälkeen
- Harry Kane upotti Chelsean maaleillaan
- Valioliigan sarjajumbon valmentaja saamassa uuden sopimuksen
- Brightonille ikäviä uutisia – nuorukainen loukkaantui taas
- Arne Slot kummastelee asiantuntijoiden kommentteja: ”Unohtavat sen, että myimme pelaajia lähes 300 miljoonalla punnalla”
- Vaihtopelaajat ratkaisivat Arsenalin pelin – Arteta: ”Vähintään yhtä tärkeitä kuin avauksen pelaajat”
- Liverpool teki sen taas! Diego Simeone katseli punaista viime hetken maalin jälkeen
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Alexander Isakin Liverpool-debyytistä
- Harry Kane upotti Chelsean maaleillaan
- Newcastle pyysi anteeksi
- Valioliigan sarjajumbon valmentaja saamassa uuden sopimuksen
- Arne Slot kummastelee asiantuntijoiden kommentteja: ”Unohtavat sen, että myimme pelaajia lähes 300 miljoonalla punnalla”
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Manchester City ei kuulu Mestarien liigan voittajasuosikkeihin – näin Pep Guardiola kommentoi ennakkoasetelmia
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”