Lähteet: Liverpool havittelee todellista yllätysnimeä Georginio Wijnaldumin tilalle – tehnyt jo 17 maalia tällä kaudella

Liverpoolin lista Georginio Wijnaldumin mahdollisista korvaajista sen kun vain kasvaa.
Espanjalaislehti AS ja italialaislehti CalcioMercato uutisoivat aiemmin tällä viikolla, että Liverpool olisi kiinnittänyt katseensa AZ Alkmaarin kapteeniin Teun Koopmeinersiin.
Koopmeiners, 23, on tehnyt loistavaa jälkeä Eredivisiessä ja näyttäisi siirtyvän ensi kaudeksi suurempiin ympyröihin.
Hollannin nuorten maajoukkueessa 19 ottelua pelannut keskikenttämies on avannut AZ:n kaikki 28 sarjaottelua tällä kaudella.
Vaikka Koopmeiners viihtyy parhaiten keskikentän keskustassa on hän tehnyt jopa 17 maalia 37 otteluun tällä kaudella. Maaleista 15 on tullut Eredivisiessä ja yksi Eurooppa-liigassa. Maalisyöttöjä hän on takonut vyölleen seitsemän.
[readmore from=Liverpool]
Liverpool ei kuitenkaan ole ainut seura hänen perässään, sillä myös AS Roma, Internazionale, Napoli ja Sevilla ovat osoittaneet kiinnostuksensa lupaavaa hollantilaista kohtaan.
Wijnaldumin sopimus Anfieldilla umpeutuu puolestaan tänä kesänä ja hänellä on ollut lupa neuvotella siirrosta muiden seurojen kanssa tammikuusta lähtien.
The Sunday Times uutisoi hiljattain, että Wijnaldum olisi päässyt ilmaissiirrosta sopuun Barcelonan kanssa. 30-vuotiasta on kuitenkin yhdistetty vielä tämänkin jälkeen esimerkiksi Internazionaleen ja jopa Chelseaan.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Arsenal aloitti Mestarien liigan – näin kävi
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Newcastle pyysi anteeksi
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Paul Scholes: Rúben Amorimin muutettava Manchester Unitedin pelitapaa
- Mikel Arteta: Arsenal tavoittelee Mestarien liigan voittoa
- Arsenal aloittaa urakkansa Mestarien liigassa ilman kahta avainpelaajaansa
- Paul Scholes kummastelee Bruno Fernandesin roolitusta
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Paul Scholes: Rúben Amorimin muutettava Manchester Unitedin pelitapaa
- Paul Scholes kummastelee Bruno Fernandesin roolitusta
- Newcastle pyysi anteeksi
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona
- Arsenal aloittaa urakkansa Mestarien liigassa ilman kahta avainpelaajaansa
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin