Tottenham kertoi ottelusiirrosta – vastustaja aikoo valittaa UEFA:lle

Tottenham on ilmoittanut, että sen ja Rennesin välinen Konferenssiliigan ottelu on siirretty joukkueessa jylläävän koronavirusaallon takia.
Spursin on määrä isännöidä Rennesiä tänään, torstaina, lohkovaiheen päätösottelussaan, mutta aiemmin tällä viikolla Tottenham kertoi, että sen edustusjoukkueen koronatesteissä on tullut ilmi 13 positiivista tulosta, joista kahdeksan on pelaajiston keskuudessa.
Keskiviikkoiltana Tottenham ”vahvisti” tiedotteessaan, että ”Konferenssiliigan G-lohkon kotiotteluamme Stade Rennais’ta vastaan ei pelata.”
– Keskusteluja jatketaan UEFA:n kanssa, ja annamme lisätietoa ottelusta aikanaan, kertoi Spurs.
Rennes sanoo kuitenkin omassa tiedotteessaan, että sillä on oikeus valittaa päätöksestä, koska Euroopan jalkapalloliitto UEFA ei ole vahvistanut ottelusiirtoa. Ranskalaisseuran mukaan Tottenham teki päätöksen yksimielisesti, sillä Rennes olisi halunnut pelata ottelun alkuperäisen aikataulun mukaan.
Tottenhamia syytetään Rennesin tiedotteessa ”reilun pelin puutteesta”. Rennes kertoo, että se sai vasta Lontooseen saavuttuaan tietää, että Tottenham ei aio pelata. Vielä aiemmin samana päivänä Tottenham kertoi Rennesin mukaan sähköpostitse, että se aikoo pelata.
UEFA:n verkkosivuilla Tottenhamin ja Rennesin välinen ottelu on yhä merkattu tälle päivälle. UEFA:n sääntöjen mukaan otteluja voidaan yleensä siirtää myöhempään ajankohtaan vain, jos toisella joukkueella on alle 13 pelaajaa tai jos joukkueella ei ole yhtään rekisteröityä maalivahtia käytettävissä.
Rennes on jo varmistanut lohkovoiton, mutta Tottenham kisaa Vitessen kanssa toisesta jatkopaikasta. Vitesse isännöi tämänhetkisen tiedon mukaan lohkojumbo Muraa samaan aikaan pelattavassa ottelussa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?