Chelsea ja Man United pistejakoon Valioliigassa – Jorginho oli illan päähahmo kummassakin päädyssä
Kuva: Getty Images
Chelsea ja Manchester United pelasivat sunnuntaina Valioliigassa 1-1-tasapelin Stamford Bridgellä.
Lontoolaiset rakentelivat pari hyvää paikkaa heti pelin alkuhetkillä, mutta Unitedin onneksi Chelsean sihti oli vielä pahasti hakusessa.
Pelin asetelma oli avausjaksolla odotetunlainen: Chelsea piti palloa ja ottelua hallussaan. Unitedille oli jakson puoliväliin mennessä merkattu vain yksi maalintekoyritys, joka oli Bruno Fernandesin kaukolaukaus.
Vieraat prässäsivät ajoittain ylhäältä, mutta Chelsea pallotteli useimmissa tilanteissa varsin helposti Unitedin painostuksesta ohi.
Puolen tunnin kohdalla Chelsea oli todella lähellä siirtyä johtoon, kun Antonio Rüdigerin voimakas kuti tärähti ylärimaan.
Tauolle mentäessä Chelsealla oli kasassa kymmenen maalintekoyritystä ja Manchester Unitedilla yksi.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Toinen jakso alkoi Chelsean kannalta järkyttävällä tavalla, sillä United meni täysin yllättäen johtoon. Vieraat purkivat pallon keskiviivalle, jossa sitä oli alimpana puolustajana odottamassa Jorginho. Italian maajoukkuepelaaja yritti kesyttää pelivälineen haltuunsa, mutta hän menettikin sen Jadon Sancholle, joka eteni rangaistusalueelle ja sijoitti pallon Edouard Mendyn ohi verkon perukoille.
United pääsi vastahyökkäyksien kautta mukaan peliin, mutta myös Chelsea jatkoi painostamista ja sai pilkun 67. minuutilla, kun Thiago Silva kaadettiin rangaistusalueella. Pallon taakse asteli Jorginho, joka korjasi virheensä laittamalla kuulan maaliin.
Chelsea jatkaa tuloksen myötä sarjakärjessä, yhden pisteen edellä Manchester Cityä, ja Manchester United nousee kahdeksanneksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ”Hän on taktinen nero” – Unai Emery kerää isoa kiitosta
- Seuralegenda huolissaan Arsenalin ongelmasta: ”Emme voi jatkaa näin”
- Unai Emery toppuutteli mestaruuspuheita: ”En ajattele sitä”
- Enzo Maresca kommentoi Cole Palmerin kiukkuilua
- Mikel Arteta kritisoi omiaan: ”Se jää takaraivoon”
- Florian Wirtz onnistui viimein maalinteossa – Arne Slot: ”Joukkue on jo nähnyt sen, mitä hän tuo meille”
- Ollie Watkins hiljensi Stamford Bridgen – Aston Villa kolmen pisteen päässä Valioliigan kärkipaikasta
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Sean Dyche latasi suorat sanat tuomaritoiminnasta: ”Olen täysin ymmälläni”
- Arsenal nappasi Valioliigan kärkipaikan takaisin itselleen – Martin Ødegaard maalinteossa
- Florian Wirtz onnistui viimein maalinteossa – Arne Slot: ”Joukkue on jo nähnyt sen, mitä hän tuo meille”
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Sean Dyche latasi suorat sanat tuomaritoiminnasta: ”Olen täysin ymmälläni”
- Ollie Watkins hiljensi Stamford Bridgen – Aston Villa kolmen pisteen päässä Valioliigan kärkipaikasta
- Rúben Amorim vaihtoi pelaajansa pelipaikkaa – tuotti heti tulosta: ”Tiesin siitä jo muutama päivä sitten”
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Arsenal nappasi Valioliigan kärkipaikan takaisin itselleen – Martin Ødegaard maalinteossa
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa