Englannilla ja Irlannilla loukkaantumishuolia
Englannin maajoukkueen keskikenttäpelaaja Gareth Barry loukkasi nivusensa eilisessä Norjaa vastaan käydyssä harjoitusottelussa. Barryn osallistuminen EM-kisoihin on loukkaantumisen vuoksi vaakalaudalla. Tieto vamman vakavuudesta saadaan lähipäivinä.
Puolustaja Glen Johnsonin kisamatka on niin ikään vaarassa varvasongelman takia. Näin ollen Roy Hodgson saattaa joutua kutsumaan sekä Jordan Hendersonin että Phil Jagielkan joukkueeseen.
Myös Irlannin joukkueella on loukkaantumishuolia. Birmingham Cityn keskikenttäpelaaja Keith Fahey kärsii Barryn tavoin nivusvammasta. Vamma on niin vakava, että Fahey jää varmuudella pois EM-karkeloista. Toistaiseksi miehen korvaa Derby Countysta pois potkittu Paul Green.
Faheyn lisäksi John O’Shean, Shay Givenin ja Kevin Foleyn osallistuminen kisoihin on epävarmaa. O’Shealla on nilkka-, Givenillä polvi- ja Foleylla pohjevamma.
Irlannin valmentaja Giovanni Trapattoni julkistaa tiistaina lopullisen miehistönsä.
- Mason Greenwoodin tilanne jakaa mielipiteitä Manchester Unitedin sisällä – saako syytteistä vapautettu hyökkääjä jatkaa seurassa?
- Enzo Fernández debytoi Chelseassa jo tänään – Valioliigan ennätyshankinta saa tulikasteensa paikallispelissä
- Thomas Müller: Bayernin pelaajat yllättyivät joukkuekaverin siirrosta Manchester Unitediin – ”Se tapahtui todella nopeasti”
- Chelsea valitsi UCL-joukkueensa – Aubameyang ja neljä uutta hankintaa jäivät ulos
- Myh’ailo Mudrykin ex-valmentaja kyseenalaisti Chelsean jättihankinnan seuravalinnan
- Mikel Arteta on innoissaan Arsenalin uudesta hankinnasta: ”Pelaaja, jota olen aina ihaillut”
- ”En sano mitään ilman asianajajaani!” – Jürgen Klopp ymmällään Chelsean törsäämisestä siirtomarkkinoilla
- Chelsea-luotsi kommentoi Hakim Ziyechin tulevaisuutta kaatuneen PSG-siirron jälkeen
- Mason Greenwood rikkoi hiljaisuuden syytteiden hylkäämisestä
- Virallista: Arsenal kiinnitti avainhyökkääjänsä pitkällä jatkopahvilla
- Man United reagoi raiskausyrityksestä syytetyn Mason Greenwoodin vapautukseen – paluu pelikentille saa odottaa
- Benfica-pomo latasi suorat sanat Chelsean jättihankinnasta: ”En itke sellaisen pelaajan perään”
- Mason Greenwood rikkoi hiljaisuuden syytteiden hylkäämisestä
- Hurja väite! Chelsean ennätyshankinta teki isoja uhkauksia Benficalle pakottaakseen siirtonsa Englantiin
- Liverpoolin parjattu ennätyshankinta puhuu suoraan: ”En usko, että pelaan hyvin tällä hetkellä”
- Manchester United -hyökkääjä vapautettiin raiskaussyytteistä: ”Älkää antako tämän tapauksen estää avunpyyntöjänne”
- Athletic: Bernardo Silva haluaa jättää Manchester Cityn kesällä – tavoitteena siirtyä Espanjan jättiläisten riveihin
- Jorginhon siirto Chelseasta Arsenaliin oli Graham Potterin näkökulmasta ”voitto, voitto, voitto”
- Liverpoolin loukkaantumiskurimukseen jättiluokan helpotus? Kaksikko palasi harjoituksiin
- Ghanan A-maajoukkuekonkari siirtyy vapaana agenttina Valioliigaan