Zlatan ja Thiago Silva megasiirrolla PSG:hen
AC Milan on tehnyt kesän toistaiseksi suurimman kaupan. Hyökkääjä Zlatan Ibrahimovic, 30, ja toppari Thiago Silva, 28, siirtyvät ranskalaiseen PSG:hen. Siirtosumma on 65 miljoonaa euroa.
”Kyllä, myin Zlatan Ibrahimovicin ja Thiago Silvan PSG:hen. Säästämme 150 miljoonaa euroa kahdessa vuodessa”, seuran omistaja Silvio Berlusconi vahvisti.
Henkilökohtaisista sopimuksista ei ole vielä päästy yksimielisyyteen, mutta on hyvinn luultavaa, ettei kumpikaan siirto kaadu enää tässä vaiheessa.
Ruotsalainen maalitykki teki viime kaudella Milanille 35 maalia ja antoi 10 maalisyöttöä 44 ottelussa. Silva puolestaan nousi viimeistään viime kaudella maailman parhaiden topparien joukkoon.
Zlatanin paikkaajaksi on uumoiltu Manchester Cityn Carlos Teveziä ja Edin Dzekoa. Myös Liverpoolin Andy Carrollin nimi on noussut mukaan keskusteluun.
Aiemmin tänä kesänä PSG käytti 24 miljoonaa puntaa hyökkääjä Ezequiel Lavezzin hankintaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rúben Amorim vaihtoi pelaajansa pelipaikkaa – tuotti heti tulosta: ”Tiesin siitä jo muutama päivä sitten”
- Manchester City nousi Valioliigan kärkipaikalle
- Kai Havertz lähenee pelikuntoa – mukana jo tänään?
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Chelsea-vahti lähtökuopissa – näin Enzo Maresca kommentoi
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen