Chelsea teki keskiviikkona tammikuun siirtoikkunan ensimmäisen suuren luokan hankintansa Nemanja Maticin palattua seuraan 21 miljoonan punnan arvoisella siirtosummalla. Jättisiirron lomassa monilta on jäänyt huomaamatta, että Bluesilta on alkanut karata rahankäytön suhteen mopo rankasti käsistä. Tilanteen vakavuudesta antaa hyvin vihiä viime vuodelta tilastoitu 49 miljoonan punnan tappio. Tämä todistaa Chelsean tuhlanneen vuoden aikana rahaa reilusti yli omien varojensa. Tilanne on äitynyt jopa niin heikkoon jamaan, että samaa rataa jatkaessaan lontoolaisseura saattaa rikkoa Uefan taloudellisen reilun pelin sääntöjen asettamat rajat. Pahimmassa tapauksessa Chelsea voidaan sulkea jopa Mestarien liigasta.

Käydäänpä hieman läpi viime vuoden tilastoja Chelsean taloudesta. Viime kauden Mestarien liigan lohkovaiheen putoamisesta huolimatta lontoolaisten liikevaihto oli 255,8 miljoonaa puntaa, mikä on suurin määrä seuran historiassa. Mestarien liigan pudotuspeleistä karsiutuminen oli kuitenkin suuri taloudellinen tappio seuralle, eikä myöhemmin keväällä voitettu Eurooppa-liiga kuitannut sitä pienemmän palkintorahan vuoksi. Plussia voidaan hakea Chelsean mainostuloista, jotka nousivat 17 prosenttia edellisestä vuodesta. Kun Fair Play -säännössä lasketaan myös edellisen kauden tulot, pystyi Blues säilyttämään rahankäyttönsä sallituissa rajoissa. Chelsea uskookin pystyvänsä pitämään juuri mainostuloilla rajat kohdallaan myös tulevina vuosina.

Palataan seuraavaksi viime kesän hankintoihin. Taloudellisista tappioista huolimatta Chelsea oli jälleen Valioliigan suurimpia rahankäyttäjiä. Seteleitä paloi muun muassa 31 miljoonaa Willianiin ja 19 miljoonaa saksalaiskiituri André Schürrleen. Näiden kahden tähtihankinnan lisäksi miljoonia sijoitettiin Vitesseen lainattuun Christian Atsuun sekä lupaavaan hollantilaisnuorukaiseen Marco van Ginkeliin. Yhteensä nämä kesäostokset tuottivat lontoolaisseuralle mojovat 79 miljoonan tappiot.

Chelsealla on tällä hetkellä kokoonpanossaan todella suuri määrä pelaajia, joista jopa 24 pelaa lainalla muissa seuroissa. Viimeisimpänä laitapuolustaja Ryan Bertrand siirtyi peliajan perässä loppukaudeksi Aston Villaan. Lainapelaajista Gaël Kakuta, Sam Hutchinson ja Josh McEachran palasivat tammikuussa Lontooseen.

Atlético Madridissa David de Gean korvannut Thibaut Courtois sekä Evertonissa kuluvalla kaudella maaleja mättänyt Romelu Lukaku saatetaan nähdä lainojensa päätyttyä Stamford Bridgellä. Näistä Courtois’ta on kaavailtu myöhemmin Petr Cechin mahdolliseksi korvaajaksi. Lukaku taas olisi ollut hyvä vaihtoehto jo tämän kauden Chelsea-miehistöön, sillä Bluesin hyökkääjistä jokainen on jäänyt kuluvan kauden maalimäärissään belgialaisen taakse. Eniten maaleja tilillään on neljä osumaa viimeistelleellä Fernando Torresilla, jota Lukaku johtaa viidellä maalilla.

Chelsean lainasysteemin on suunnitellut seuran teknillinen johtaja Michael Emenalo. Systeemissä 14 eri kansallisuuden pelaajat sijoitetaan lainalle yhdeksään eri joukkueeseen viidessä eri liigassa. Hyvä esimerkki tästä toiminnasta on Hollannin pääsarjassa pelaava Vitesse Arnhem, jolla on käytössään viisi lainapelaajaa Chelseasta Bertrand Traorén saavuttua seuraan tammikuun alussa. Vitesse on tällä hetkellä Eredivisien jaetulla kärkisijalla Ajaxin kanssa, ja Bluesin omistama Lucas Piazón johtaa joukkueen sisäistä maalipörssiä. Piazónin lisäksi myös Patrick van Aarnholt, Christian Cuevas ja Atsu hakevat kokemusta samasta seurasta.

Homman nimi on nyt siis se, että Chelsea tarvitsee pikaista lääkettä ostohimoonsa. Roman Abramovitsh ei pysty kuittaamaan ikuisesti seuran velkoja, jolloin Bluesin täytyy väkisin muuttaa siirtopolitiikkaansa. Kalliiden hankintojen sijaan Chelsean tulisi nyt keskittyä ennemminkin edullisempiin nuoriin pelaajiin ja jo seuran palkkalistoilla oleviin mutta lainalla muualla pelaaviin. Paras ratkaisu olisi tietenkin laittaa nyt hanat kiinni ja olla törsäämättä varoja vaikkapa Saint Etiennen puolustajaan Kurt Zoumaan, jota José Mourinho on kaavaillut seuraavaksi värväykseen. Jos Chelsea taas jatkaa entiseen malliin saattaa seura kokea Málagan kohtalon. Málaga suljettiin täksi kaudeksi europeleistä heikon talouden takia.Sama ahdinko on edessä myös Chelsealla, ellei järjetön tuhlaus lopu.