Jussi Jääskeläinen täyttää tänään 40 vuotta. Syntymäpäivän kunniaksi Valioliiga.com päätti muistella suomalaismaalivahtia muutaman videoklipin kautta. Poiminnat ovat aiemmin tänä vuonna tällä sivustolla julkaistusta jutusta Näkökulma: Top 20 – Valioliigan ikimuistoisimmat suomalaishetket.

Maaginen kaksoistorjunta

20.10.2001 Manchester United – Bolton 1–2

Jääskeläisen uskomaton kaksoistorjunta vuonna 2001 Old Traffordilla ylsi oikeutetusti ehdolle Save of the 20 Seasons -palkintokategoriassa. Hän piti ensin Boltonin 1–1-tilanteessa pelissä mukana torjuttuaan Paul Scholesin matalan laukauksen vasemmalla kädellään. Irtopallo ajautui maalitykki Andy Colelle, jonka olisi kaiken järjen mukaan pitänyt tehdä helppo johto-osuma Unitedille. Jääskeläinen pelasi kuitenkin tilanteen loppuun asti ja pysäytti pallon kuin ihmeen kaupalla. Bolton nappasi unohtumattoman 2–1-vierasvoiton – eikä vähiten huippuvireisen maalivahtinsa ansiosta. Michael Ricketts kävi tekemässä ratkaisumaalin kuusi minuuttia ennen loppua Jääskeläisen pitkän avauksen jälkeen.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=czqI0CrYU0c

Andy Cole Gudni Bergsson Jussi Jaaskelainen
Kuva: Getty Images.

Jääskeläinen torjui kaksi rangaistuspotkua

22.10.2006 Blackburn – Bolton 0–1

Moni Blackburn-fani joutui puistelemaan päätään lokakuussa 2006, kun paikallisvastustaja Bolton haki 1–0-vierasvoiton Ewood Parkilta. Jääskeläinen torjui ottelun lopussa Benni McCarthyn ja Jason Robertsin rangaistuspotkut, joten Ivan Campon 63. minuutin maali jäi ainokaiseksi. Molemmissa laukauksissa suomalainen heittäytyi vasemmalle ja ehti mukavasti pallon tielle. Jo ennen sankaritekojaan Jääskeläinen oli tehnyt tyhjäksi Robbie Savagen, Morten Gamst Pedersenin, Tugay Kerimoglun ja David Bentleyn maalintekoaikeet.

– Jos puhutaan huippumaalivahdeista, hän kuuluu siihen joukkoon Petr Cechin ja Edwin van der Sarin kanssa, Bolton-luotsi Sam Allardyce suitsutti Jääskeläistä ottelun jälkeen.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=xdEURwRMEpE

Blackburn Rovers v Bolton Wanderers
Kuva: Getty Images.

Jääskeläisen paraatipelastukset

16.12.2006 Aston Villa – Bolton 0–1

Toisinaan jalkapallossa tulos ei täysin heijasta kenttätapahtumia. Jääskeläinen jatkoi loistavia esityksiään joulukuussa 2006 Villa Parkilla, kun hän piti kotijoukkueen vyörytyksestä huolimatta Bolton-maalin sensaatiomaisesti koskemattomana. Torjunnoista kaksi nousi ylitse muiden. Toisen puoliajan alussa mies selvitti vapaaksi jääneen Craig Gardnerin kudin ja pani sen jälkeen vieläkin paremmaksi. Aston Villan Gary Cahill täräytti 30 metristä täydellisen vedon, joka oli matkalla aivan ylänurkkaan. Jääskeläinen joutui venymään maailmanluokan pelastukseen estäessään täysosuman syntymisen. BBC:n studiossa Alan Hansen ja Alan Shearer eivät sanoja säästelleet ylistäessään ottelun sankaria. Boltonille vierasvoitto oli vasta toinen Villasta yli 50 vuoteen.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=ThruiwRTOqg

Aston Villa v Bolton Wanderers
Kuva: Getty Images.

Jääskeläisen arviointikyky petti

29.8.2010 Bolton – Birmingham 2–2

Jääskeläinen tunnetaan erittäin rauhallisena persoonana, joka ei turhia höntyile. Aika ajoin hänkin kuitenkin on turhautunut kentällä, ja elokuussa 2010 arviointikyky petti pahasti Birminghamia vastaan. Vieraiden Roger Johnson kamppaili pallosta Jääskeläisen kanssa ja osui suomalaiseen avausjakson lopulla. Tämä ei kontaktista pitänyt, vaan huitaisi vasemmalla kädellään Johnsonia poskeen. Erotuomari Kevin Friend poisti Jääskeläisen kentältä, mutta alivoimasta huolimatta Bolton nousi 2–2 -pistejakoon.

– Jussi teki virheen, ja hän tietää sen. Hän on todella pettynyt ulosajoon, mutta tilanne oli punaisen kortin arvoinen. Siitä ei voi alkaa väitellä, Bolton-luotsi Owen Coyle tuumi.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=NtfOxRZ-yJ8

Bolton Wanderers v Birmingham City - Premier League
Kuva: Getty Images.

 Näkökulma: Top 20 – Valioliigan ikimuistoisimmat suomalaishetket –artikkelin pääset lukemaan kokonaisuudessaan tästä.