Vain muutamia päiviä Tim Sherwoodin potkujen jälkeen häntä edeltänyt manageri – vasta kahdeksan kuukautta sitten lähtöpassit saanut Paul Lambert – puhui BBC Radio 5 Livelle seuran toiminnasta pelaajamarkkinoilla.

Lambert väitti haastattelussa keskustelleensa mahdollisista siirroista muiden muassa Romelu Lukakun, Wilfried Bonyn, Christian Eriksenin sekä Nacer Chadlin kanssa. Lukaku edustaa tätä nykyä Evertonia, Bony hyökkää Manchester Cityn paidassa ja viimeksi mainitut keskikenttämiehet pelaavat Tottenhamin väreissä. Lambert kertoi olleensa tyytymätön omistaja Randy Lernerin toimintaan seuran kulisseissa.

– Olosuhteet sisääntulolleni olivat hyvin vaikeat ensimmäisestä päivästä alkaen, sillä kaikki tietävät Randyn haluavan myydä, Lambert sanoi.

– Suurin maksamani siirtosumma oli noin seitsemän miljoonaa euroa Christian Bentekestä. En pystynyt muuhun kuin siihen. Puhuin monille todella nimekkäille pelaajille, mutta emme vain saaneet siirtoja toteutumaan.

Chelsea pulitti Lukakusta väitetysti noin 12 miljoonaa euroa, ja tämä summa olisi voinut nousta tiettyjen ehtojen toteutuessa 20 miljoonaan. Bony oli Swanseaan siirtyessään walesilaisen jalkapallon kaikkien aikojen ennätyshankinta noin 16 miljoonan euron hintalapullaan. Spurs puolestaan maksoi Eriksenistä 13,5 miljoonaa ja Chadlista lähes 10.

– Kilpaillaksesi Valioliigassa sinulla on oltava rahaa, sitä ei voi kierrellä.

Aston Villa käyttikin viime siirtoikkunan aikana Sherwoodin alaisuudessa paljon resursseja uusiin pelaajiin, joita hankittiin yhteensä peräti 11. Nämä siirrot tapahtuivat yhteistyössä urheilutoimenjohtaja Henrik Almstadtin sekä skouttaamisen ja rekrytoinnin johtajan Paddy Reillyn kanssa. Lambertin mielestä managerilla täytyy loppupeleissä olla painavin sana keskustelussa siitä, keitä tuodaan seuraan ja keitä ei.

Toimittajan sana

Aston Villa käytti kesän aikana noin 72 miljoonaa euroa pelaajahankintoihin. Suurin osa tästä summasta tietenkin palautui Benteken ja Fabian Delphin korkeahintaisten siirtojen myötä. Siitä huolimatta omistaja Lerner on todennäköisesti miettinyt, mitä olisi tapahtunut jos nämä varat olisi annettu jo Paul Lambertin käyttöön. Ehkei The Villans löytyisi ainakaan sarjataulukosta vihoviimeiseltä sijalta.

Alec Hölttä