Everton-toppari katuu taklaustaan – ”Olen hyvin pahoillani eilisistä tapahtumista”
Kuva: Getty Images
Keskiviikkoiltana pelatussa Merseysiden derbyssä nähtiin ulosajo, kun Evertonin Ramiro Funes Mori taklasi rajusti Liverpoolin Divock Origia. Molemmat pelaajat jättivät kentän, sillä Origi ei pystynyt jatkamaan peliä loukkaantumisen vuoksi.
Ulosajon saanut Funes Mori on pahoitellut taklaustaan jälkikäteen.
– Olen hyvin pahoillani eilisistä tapahtumista. Tarkoituksenani ei ollut koskaan aiheuttaa harmia kilpailijalle eikä kollegoilleni jättämällä kentän, Funes Mori pahoitteli.
– Ja koskien Divock Origia, toivon hartaasti ettei kyse ole mistään vakavasta, ja tarkoituksenani ei ollut koskaan satuttaa häntä. Pyydän anteeksi tapahtuneesta.
Toffees kohtaa lauantaina FA Cupin välieräottelussa Manchester Unitedin. Funes Morin lisäksi puolustuksesta ovat mahdollisesti sivussa myös Phil Jagielka, John Stones ja Séamus Coleman.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Chelsea-vahti lähtökuopissa – näin Enzo Maresca kommentoi
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- Miksi Valioliigassa pelataan vain yksi ottelu tapaninpäivänä? Tässä syy poikkeukselliseen ratkaisuun
- Newcastlen jättihankinnan syksy meni täysin penkin alle: ”Newcastle-urani alku on ollut kummallinen, mutta…”
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”