Lämpö ja rauha vetivät Mario Balotellin Nizzaan – Liverpool-manageri Klopp puhui miehelle vain kerran
Kuva: Getty Images
Italialaishyökkääjä Mario Balotelli on saanut viettää koko uransa otsikoissa, halusipa sitä tai ei. Viimeiset kaksi kautta ovat kuitenkin olleet hiljaiseloa, sillä Balotelli epäonnistui pahasti niin Liverpoolissa kuin AC Milanissakin. Ranskan liigan Nizzassa 26-vuotias Balotelli elää kuitenkin uutta kevättä, ja on tehnyt sarjaa johtavalle joukkueelleen viidessä ottelussa jo kuusi maalia.
Hyökkääjä kertoi Italian Skyn haastattelussa syitä epäonnistumiselleen Liverpoolissa ja AC Milanissa viimeisten kahden kauden aikana.
– Ympäristö ei ollut minulle sopiva kummassakaan paikassa. En tehnyt mitään virheitä tai käyttäytynyt huonosti. Minulla oli vain huonoa tuuria, koska jouduin ympäristöön, johon en sopeutunut, Balotelli aloittaa.
– Milanossa ongelma oli organisaatio. Siellä oli vain yksi loistava henkilö, (seuran varapuheenjohtaja) Adriano Galliani, mutta kaikki muut olivat kaoottisia, hän jatkaa.
Osan Balotellin viime kaudesta pilasi vaikea nivusvamma, mutta silti vain yksi sarjamaali koko kauden aikana oli paha pettymys. Balotelli pelasi AC Milanissa lainamiehenä Liverpoolista. Liverpoolissa hän ajautui sivuraiteelle jo Brendan Rodgersin aikakaudella, mutta vielä vähemmän käyttöä miehelle näki seuran nykyinen manageri Jürgen Klopp.
– Klopp ei edes tutustunut minuun. Puhuin hänen kanssaan vain kerran. Klopp sanoi minulle, että minun olisi parasta vaihtaa maisemaa. Vastasin hänelle, että sen hetkeen jälkeen emme enää näkisi, Balotelli tiivistää.
Hienon alkukauden pelannut Balotelli vakuuttaa olevansa tyytyväinen oloonsa Nizzassa.
– Alunperin valitsin Nizzan ilmastonsa takia. Halusin johonkin rauhalliseen ja kauniiseen paikkaan, jossa en joutuisi heräämään jalat kylmästä tunnottomina.
Lähde: Sport
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Chelsean ja Strasbourgin fanit protestoivat yhdessä omistajia vastaan – ”Tämä voi olla mullistava hetki jalkapallon historiassa”
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Pep Guardiola: Man City on lähellä parastaan – ”Ei täydellinen, mutta hyvä”
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Kakkosvahdit vastakkain Arsenalin ja Man Cityn välisessä liigacupin finaalissa
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Liverpoolille massiivinen helpotus PSG-ottelun alla
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Liam Rosenior pyytää pelaajiaan unohtamaan hälyn Chelsean ympärillä
- Valioliiga voi saada jopa seitsemän joukkuetta Mestarien liigaan
- José Mourinho murtui – koskettavat jäähyväiset Manchester Unitedin ja Chelsean ex-valmentajalle
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut