Uutisoimme eilen Watfordin vakavista talousrike-syytöksistä (lue lisää tästä). Syytteet liittyvät kevään 2014 omistajanvaihdokseen liittyvään väärennettyyn pankkitiliotteeseen. Tuolloin seuran omistajuus vaihtui Giampaolo Pozzolta Gino-pojalle.

Watfordin toimitusjohtaja Scott Duxburyn mukaan seura aikoo ottaa syytökset erityisen vakavasti. Jos tapausta tutkivat itsenäinen komissio ei löydä todisteita rikkeistä, seura selviää todennäköisesti sakoilla.

– Seuralla ei ollut mitään tietoja asiakirjojen virheellisyydestä. Hornets Investments Ltd on tuon jälkeen sijoittanut joukkueeseeen yli 20 miljoonaa euroa. Seuramme ottaa tämän tapauksen erityisen vakavasti ja on ohjeistanut komission asianajajia jatkaa tutkimuksia niin kauan, kun se on tarpeellista, Duxbury kertoi The Guardianille.

Watford on aloittanut kauden vahvasti. Joukkue on sarjataulukossa yhdeksän kierroksen jälkeen yhdeksäntenä.