Entinen NBA-pelaaja penää asennemuutosta homoseksuaalisia futaajia kohtaan: ”Kyse on tahdonpuutteesta”
Kuva: Getty Images
Ison-Britannian parlamentin jäsen John Nicolson kertoo, että kolme pelaajaa on ollut yhteydessä Englannin jalkapalloliittoon aikeissa puhua omasta homoseksuaalisuudestaan. Nicolson kertoi tiedostaan tilaisuudessa, jossa parlamentin kulttuuri-, media- ja urheilujaosto keskusteli homofobiasta urheilun parissa.
Ison-Britannian urheiluministerin Tracey Crouchin mukaan ”ajoitus ei ole koskaan ollut parempi kuin nyt”. Crouch viittasi tällä Englannin jalkapalloliiton puheenjohtajan Greg Clarken taannoiseen lausuntoon. Clarke totesi lokakuussa, että avoimesti homoseksuaaliset valioliigapelaajat joutuisivat huomattavan panettelun kohteeksi. Crouuchin mukaan Clarken sanavalinnat olivat uskomattoman turhauttavia ja omituisia.
– Jos joku päättäisi tulla ulos kaapista, hänen tulisi voida luottaa viranomaisten tukeen ja siihen, että kaikenlaisiin solvauksiin puututtaisiin, Crouch sanoi BBC:n mukaan.

Edelläkävijöitä vähän, vaikka valtaosaa kannattajista pelaajan homoseksuaalisuus ei hetkauttaisi
Justin Fashanu oli Englannin ensimmäinen avoimesti homoseksuaali pelaaja. Hän kertoi homoseksuaalisuudestaan vuonna 1990, mutta teki itsemurhan 37-vuotiaana vuonna 1998. Sen koommin Englannissa ei ole ollut avoimesti homoseksuaaleja miespuolisia ammattipelaajia. Englannin naisten maajoukkueen entinen kapteeni Casey Stoney sen sijaan kertoi homoseksuaalisuudestaan helmikuussa 2014. Tammikuussa 2014 entinen Saksan maajoukkueen sekä Aston Villan keskikenttäpelaaja Thomas Hitzlsperger puhui avoimesti homoseksuaalisuudestaan ja sai jalkapallomaailmalta pääasiassa erittäin myönteisen ja kannustavan vastaanoton.
Seurojen vihamieliset asenteet pelottavat pelaajia
Marraskuussa entinen NBA-koripallopelaaja John Amaechi kertoi tuntevansa useita homoseksuaaleja valioliigapelaajia, jotka pelkäävät tulla seksuaalisuutensa kanssa avoimesti esiin. Amaechi päätti NBA-uransa vuonna 2003 ja kertoi homoseksuaalisuudestaan neljä vuotta myöhemmin vuonna 2007. – Pidän yhteyttä varsin monien homoseksuaalien urheilijoiden kanssa. Minusta on tärkeää todeta, että jotkut heistä ovat valioliigajalkapalloilijoita. Heitä painavat useat seikat. Jotkut kokevat, etteivät he saisi tukea seuraltaan – ei joukkueenjohdolta, pelikavereiltaan eivätkä seuran taustajoukoilta, Amaechi kertoi toisessa homofobiakomitean tapaamisessa marraskuussa The Timesin mukaan. – He jopa tietävät seurojen vihamielisistä asenteista keskustelujen perusteella. Tunnen kuitenkin monia pelaajia, jotka ovat kertoneet seksuaalisesta suuntautumisestaan perheelleen, ystävilleen ja muutamille valikoiduille pelikavereilleen. – Urheilu on yksi harvoista elämänalueista, joissa ammatti määrittelee ihmisten identiteetin. Kaapista ulostulo tuhoaa kaikki saavutukset, Amaechi kuvailee.
LUE MYÖS:
- Liverpool oli isossa ottelussa Mestarien liigassa – peli ratkesi puhuttaviin ratkaisuihin
- Mohamed Salah julkaisi kuvan – piilotettu viesti?
- Evan Ferguson palaamassa Valioliigaan jo kesken kauden
- Enzo Maresca kertoi miksei Cole Palmer pelaa Mestarien liigan ottelussa
- Jamie Carragher kertoi suoran mielipiteensä Mohamed Salah’n kommenteista
- James Maddison puhui vakavasta polvivammastaan: ”Tuhosi minut sisältäpäin”
- Sky: Brighton-tähti haluaa edelleen siirtyä Manchester Unitediin
- Jälleen umpisurkea esitys Wolvesilta – historian huonoin kausi tulossa?
- Alisson otti kantaa Mohamed Salah -kohuun: ”Täytyy olla valmis kantamaan seuraukset”
- Nyt puhuu Arne Slot
- Alisson otti kantaa Mohamed Salah -kohuun: ”Täytyy olla valmis kantamaan seuraukset”
- Jälleen umpisurkea esitys Wolvesilta – historian huonoin kausi tulossa?
- Sky: Brighton-tähti haluaa edelleen siirtyä Manchester Unitediin
- Nyt puhuu Arne Slot
- Kriisi syvenee – tässä on Liverpoolin joukkue Interiä vastaan
- Jamie Carragher kertoi suoran mielipiteensä Mohamed Salah’n kommenteista
- James Maddison puhui vakavasta polvivammastaan: ”Tuhosi minut sisältäpäin”
- Enzo Maresca kertoi miksei Cole Palmer pelaa Mestarien liigan ottelussa
- Serie A:n kärkiseura kiinnostunut Kobbie Mainoosta
- Mohamed Salah latasi suorat sanat mediassa – John Terry puolustaa tähteä: ”Hänestä on tehty pienoinen syntipukki”