Tottenham nousi haudan partaalta FA Cupissa – Viidennen sarjatason seura 16 parhaan joukkoon
Kuva: Getty Images
FA Cupin ohjelmassa oli lauantaina kaikkiaan 11 ottelua, joista yhdeksän alkoi Suomen aikaa kello 17. Kakkosliigan Wycombe oli pitkään kiinni sensaatiossa, mutta lopulta Tottenham nousi haudan partaalta rinnalle ja ohi. Mestaruussarjan kärkijoukkueet sen sijaan lähtivät käsi kädessä laulukuoroon.
Chelsealta suvereeni esitys
Valioliigan sarjakärki Chelsea siirtyi johtoon Brentfordia vastaan 14. minuutilla Willianin hienolla vapaapotkumaalilla. Brasilialaiselle maali oli jo seitsemäs suora vapaapotkumaali viimeisen kahden kauden aikana, ja hän onkin ollut vapareissa tehokkaampi kuin kukaan muu valioliigapelaaja.
7 - Willian has scored seven goals from direct free-kicks since the start of 2015/16, more than any other PL player (all comps). Pinpoint.
Tottenham ja Wycombe tarjosivat draamaa koko rahan edestä
Valioliigajoukkueista Tottenham oli heti alkuminuuteilla hätää kärsimässä vieraidensa Wycomben kanssa. Kymmenen minuutin kohdalla Kakkosliigan Wycombe saikin pallon Spurs-maalin ylärimaan, mutta tulostauluun ei ollut tarvetta tehdä muutoksia – vielä. Avausjakson puolivälissä Paul Hayes pamautti kuitenkin pallon kulmapotkusta komealla volleylla Tottenhamin verkkoon. Hieman myöhemmin sama mies lisäsi Wycomben johdon rankkarista jo 2-0:aan. Koko uransa Englannin toisella, kolmannella ja neljännellä sarjatasolla pelannut Hayes viihtyy hämmästyttävän hyvin valioliigapelaajien keskellä, sillä hän on tehnyt viimeisessä neljässä valioliigajoukkueita vastaan pelaamassaan FA Cupin ottelussa neljä maalia. Vertailun vuoksi tällä kaudella 33-vuotias Hayes on tehnyt Kakkosliigassa kolme maalia.
3 - Paul Hayes has scored in three of his last four FA Cup appearances against Premier League opposition (four goals). Update.
4 - Each of Vincent Janssen's four goals for Spurs have come from the penalty spot. Specialist.
City selvästi niskan päällä valioliigaseurojen keskinäisessä
Manchester City hankki piletin neljännesvälieriin hakemalla Crystal Palacen kotistadionilta 3-0 -voiton. Cityn maaleista vastasivat pirteästi esiintynyt Raheem Sterling, jo kolmannessa ottelussa peräkkäin maalinteossa onnistunut Leroy Sané sekä lisäajalla komean vaparin ylänurkkaan täräyttänyt Yaya Touré. Sterlingin maaliin kirjattiin syöttäjäksi tuore hankinta Gabriel Jesus, eikä brassilta jäänyt maalintekokaan kauaksi. Valioliigaseuroista myös Burnley ja Middlesbrough jatkavat neljännesvälieriin. Burnley kukisti Bristol Cityn 2-0 ja Middlesbrough Kakkosliigan Accrington Stanleyn hikisesti 2-0. Mestaruussarjan putoamistaistelussa oleva Blackburn ei antanut Kakkosliigan Blackpoolin yllättää itseään, mutta sen sijaan toisen sarjaportaan kärkiryhmät Brighton ja Newcastle joutuivat nöyrtymään pienempiään vastaan. Brighton oli pitkään kiinni voitossa viidennellä sarjatasolla Konferenssissa pelaavaa Lincoln Cityä vastaan, mutta taipui lopulta 1-3 -numeroin. Kelkka kääntyi, kun Brightonin maalia vartioinut Niki Mäenpää loukkaantui toisella puoliajalla ja joutui tulemaan vaihtoon. Tilalle tullut Casper Ankegren antautui ensin rankkarissa ja sen jälkeen vielä kahdesti. Aika huima temppu Lincolnilta edetä viidenneltä sarjaportaalta 16 parhaan joukkoon. Lincolnissa lienee pystyssä pienet kekkerit, sillä temppu on perinteiselle seuralle nykyinen sarjataso huomioiden melkoinen. Viimeksi Lincoln ylsi cupissa näin pitkälle 130 vuotta sitten!
1887 - Lincoln City are into Round 5 of the FA Cup for the first time since 1887. Historic.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lehti: Arsenal keskusteli Bayern-pelaajan kanssa siirtoikkunan loppuhetkillä
- BBC: Manchester City ei usko Pep Guardiolan allekirjoittavan jatkosopimusta
- Manchester City vyöryi finaaliin – Newcastle koki täystyrmäyksen
- Jättipaukku: HJK jysäytti Manchester Cityn ulos
- The Athletic: Crystal Palacelta törkeää toimintaa siirtorajalla
- Mikel Arteta otti kantaa Arsenalin loukkaantumistilanteeseen: ”Todella harvinainen vamma”
- Toimittaja: Kapteeni jättää Tottenhamin kesällä
- Athletic: West Ham -valmentajan sopimuksessa mielenkiintoinen pykälä
- Arsenal rynnisti Liigacupin finaaliin!
- Yllätysvalinta? Real Madridista potkut saanutta Xabi Alonsoa tuodaan Valioliigaan
- Manchester City vyöryi finaaliin – Newcastle koki täystyrmäyksen
- The Athletic: Crystal Palacelta törkeää toimintaa siirtorajalla
- Jättipaukku: HJK jysäytti Manchester Cityn ulos
- Yllätysvalinta? Real Madridista potkut saanutta Xabi Alonsoa tuodaan Valioliigaan
- Athletic: West Ham -valmentajan sopimuksessa mielenkiintoinen pykälä
- Toimittaja: Kapteeni jättää Tottenhamin kesällä
- Mikel Arteta otti kantaa Arsenalin loukkaantumistilanteeseen: ”Todella harvinainen vamma”
- Pitkä poissaolo uhkaa – Valioliigan tähtihyökkääjä sivuun?
- Arsenal rynnisti Liigacupin finaaliin!
- Virallista: Liverpool hankkii ranskalaistopparin suurella siirtokorvauksella