Chelsean ex-pelaajalta raju hyökkäys Arsenal-faneja kohtaan: ”Olette selkärangattomia, henkisesti heikkoja”
Kuva: Getty Images
Chelsean entinen keskikenttäpelaaja Craig Burley on London Evening Standardin mukaan käynyt kovaan hyökkäykseen toisen lontoolaisseuran Arsenalin kannattajia kohtaan.
Hänen mukaansa Tykkimiesten fanit eivät tee riittävästi auttaakseen seuransa pois ”keskinkertaisuuden” noidankehästä.
– Sanon teille, Arsenalin fanit: olette selkärangattomia. Olette joukkueesi peilikuva: heikkoja, henkisesti heikkoja, Burley toteaa.
– He seuraavat seuraansa ympäri Eurooppaa ja edestakaisin Englannissa, ja he hyväksyvät keskinkertaisuuden – ja se on keskinkertaisuutta, tuon luokan seuralta, selviytyminen neljän parhaan joukkoon, hän jatkaa.
– Heillä on tapana pitää Mestarien liigaa jonkinlaisena menestysbarometrina, mutta joka vuosi tähän asti – lukuun ottamatta Pariisin finaaliin selviytymistä (vuonna 2006) – he ovat pudonneet neljännesvälierissä. Joka kerta. Mitä järkeä?
Ranskalaismanageri Arsène Wenger teki Burleyn mukaan aivan loistavaa työtä vuosien 1996 ja 2004 välisenä aikana, mutta sen jälkeen joukkue on väsähtänyt.
– Siltikään selkärangattomat Arsenalin fanit eivät nouse ylös Emiratesilla, ilmaise mielipidettään ja todella tee ääntään kuulluksi: ”Haluamme muutoksen, haluamme muutoksen. Saatamme kärsiä siitä muutaman vuoden ajan, mutta haluamme mennä eri suuntaan”.
ESPN:n asiantuntijana toimiva Burley, 46, päätti uransa vuonna 2010. Chelsean lisäksi skotti edusti muun muassa Celticiä ja Derbyä.
LUE MYÖS:
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle