FA Cupin puolivälieräparit arvottu – José Mourinhon United Chelsean vieraaksi, Lincoln Arsenalin kyytiin
Kuva: Getty Images
FA Cupin puolivälieräjoukkueista on sunnuntai-iltana selvillä kuusi, joten oli parien arvonnan vuoro. Maanantaina selviää seitsemäs jatkaja, kun jättisuosikki Arsenal vierailee Lontoon lähiössä viidennen sarjaportaan Sutton Unitedin pienellä tekonurmipäällysteisellä kotikentällä. Viidennen kierroksen päättää 28. helmikuuta pelattava uusintaottelu Manchester City-Huddersfield.
Puolivälieriin 4-6 valioliigajoukkueen sekaan on jo varmuudella yltänyt kolme valioliigaseuraa (Bournemouth, Watford ja Leicester) pudottanut Ykkösliigan Millwall sekä sensaatiomaisesti Burnleyn tiputtanut Konferenssi-joukkue Lincoln City, josta tuli 103 vuoteen ensimmäinen seura puolivälierissä viidenneltä sarjatasolta.
Ottelupareiksi muodostui:
Chelsea-Manchester United Middlesbrough-Manchester City/Huddersfield Tottenham-Millwall Sutton United/Arsenal-Lincoln City Arvonta tuotti siis todella tulisia ottelupareja. Cup-mestaruutta puolustavan Manchester Unitedin manageri José Mourinho matkaa joukkueineen entiselle kotistadionilleen Stamford Bridgelle Chelsean vieraaksi. Manchester Cityn todella pitkä cup-arvontojen vieraspelien putki puolestaan jatkuu, mutta ”onneksi” seura sai kotikentälleen viidennen kierroksen uusintaottelun. Kun arpa heitti Tottenhamin vieraaksi Millwallin, oli arvontakulhossa jäljellä enää kaksi palloa. Se tiesi todella suurta huutoa varmasti Lincoln Cityn suunnalla. Jos Sutton United venyisi jättimegasensaatioon ja pudottaisi maanantaina Arsenalin, olisi nyt jo varmaa, että välieriin Wembleylle selviäisi Konferenssin seura. Jos Arsenal kuitenkin pitää pintansa, on Lincolnilla edessään ikimuistoinen vierailu Emirates Stadiumille. Suuren stadionin vieraskannattajakiintiö riittää Lincolnin faneille jo vähän Burnley-ottelua paremmin. Tuskin Arsenalkaan pahakseen pistää arvontatulosta, joka heitti sille kaksi puoliammattilaisjoukkuetta peräkkäin. Puolivälierien runkopelipäivä on lauantai 11. maaliskuuta.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kai Havertz lähenee pelikuntoa – mukana jo tänään?
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Chelsea-vahti lähtökuopissa – näin Enzo Maresca kommentoi
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- Newcastlen jättihankinnan syksy meni täysin penkin alle: ”Newcastle-urani alku on ollut kummallinen, mutta…”
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen