Loppusuora häämöttää – Näistä asetelmista Valioliigan putoamistaisteluun
Kuva: Getty Images
Erinäisten ottelusiirtojen takia Valioliigan sarjataulukko ei ole täysin balanssissa, vaan joukkueilla on pelaamatta 7-9 ottelua. Kauden maalisuoralle aletaan kuitenkin jo kiihdyttää eikä maaottelutaukojakaan ole enää edessä. On siis hyvä hetki ottaa katsaus Valioliigan putoamistaisteluun.
Kärjistetysti voisi todeta, että pakassa on enää yksi mustapekka jäljellä, sillä niin kurjalta näyttää Middlesbrough’n ja Sunderlandin tilanne. Sijan 18 välttämisestä tulee sen sijaan vielä armoton ja verinen taistelu.
Sunderland
Sunderland on suorittanut melkoisia ihmepelastumisia vuodesta toiseen, mutta tällä kaudella ”Mustia kissoja” ei taida pelastaa mikään. Sen kauden alku – kaksi pistettä 10 pelistä – oli koko valioliigahistorian surkein, ja ensimmäisen voittonsa Sunderland otti ironisesti manageri David Moyesin istuttua toimitsijakieltoaan katsomossa. Kaikesta huolimatta Moyes näyttää saavan pitää työpaikkansa kauden loppuun asti. Pimeät marras- ja joulukuu olivat Sunderlandin synkän kauden valoisinta aikaa muutamine voittoineen, mutta viime aikoina ote on taas kadonnut. Viimeisessä kuudessa ottelussaan Sunderland on jäänyt tyystin maaleitta eikä pisteitäkään näistä otteluista ole ymmärrettävästi herunut yhtä enempää. Putoamisviiva on karannut Sunderlandilta jo kymmenen pisteen päähän. Se kohtaa vielä kevään aikana neljä muuta putoamiskamppailun ryhmää, mutta vaikka näistä peleistä heruisikin satumaisesti täydet pisteet, pitäisi pinnoja raapia kaiketi myös Manchester Unitedilta, Arsenalilta tai Chelsealta. Kyllä siinä nyt niin käy, että Sunderland lähtee hakemaan vihdoin kymmenen valioliigakauden jälkeen vauhtia alempaa. Toivottavasti se löytää myös keinon keventää velkataakkaansa ja putoaa ennemmin tai myöhemmin jaloilleen.
Middlesbrough
Sunderlandin kova kiistakumppani Middlesbrough nousi viime keväänä seitsemän Mestaruussarja-vuoden jälkeen takaisin pääsarjaan. Siltä se vaan näyttää, että Boron visiitti jää ranskalaiseksi. Boron vuoden ainoat voitot ovat tulleet FA Cupissa alemmilla sarjatasoilla pelaavia Sheffield Wednesdaytä, Accringtonia ja Oxfordia vastaan. Edellisen täyden pistepottinsa Valioliigassa se sai ennen joulua Swansealta. Tätä taustaa vasten seitsemän pisteen ero putoamisviivaan tuntuu täysin kohtuuttomalta, etenkin kun Boron loppuohjelma on häntäpään joukkueista yksi kovimmista. Käytännössä Boron kohtalo taisi sinetöityä jo tammikuun siirtoikkunassa. Sittemmin potkut saanut manageri Aitor Karanka valitteli julkisesti, kuinka seurajohto epäonnistui hankkimaan kaikki hänen toivomansa pelaajat. Samassa siirtoikkunassa Karanka taisi itse myydä maansa, sillä niin alistuneelta Boro on sittemmin näyttänyt, eikä Karankan tehtävää jatkanut Steve Agnewkaan taida saada venettä kääntymään. Boro-kannattajille joukkueen pääsarjavisiitin lyhyys on tietysti kiusallista, mutta suomalaisesta näkökulmasta voi kai ajatella niinkin, että putoaminen helpottaa mitä todennäköisimmin merkittävästi Mikael Soisalon nousua seuran edustusjoukkueeseen.
Entäs se kolmas putoaja?
Sijalla 18 majailee tällä hetkellä Swansea, mutta jonkinnäköisen putoamisuhan alla majailevat vielä jopa sijoilla 9 ja 10 olevat Southampton ja Watford, jotka ovat walesilaisia vain yhdeksän pistettä edellä. Lähdetäänpä purkamaan tilannetta ylhäältä alaspäin. Southampton on yksinkertaisesti aivan liian laadukas joukkue putoamaan. Saintsin loppuohjelma on todella haastava, sillä se kohtaa kuudessa ottelussa vielä Valioliigan top 8 -joukkueen. Sijoitus sarjataulukossa voi tulla putoamaan, mutta säilymiseen riittänee silti muutamakin lisäpiste. Pyhimyksillä ei ole ollut tapana huonommilleen hävitä, joten ne Southampton kaivaa vaikka Borolta äitienpäivän aattona. Watfordilla on niin ikään hikinen kevät edessä, sillä se ottaa mittaa vielä kaikista kärkinelikon joukkueista. Avainasemassa ovat perättäisinä lauantaina 15.4. ja 22.4. pelattavat ottelut Swanseaa ja Hullia vastaan. Noista tappiot, ja ”Herhiläiset” ovat pulassa. Walter Mazzarrin miehistö on esittänyt kuitenkin riittävän kypsiä otteita raapiakseen jostain tarvittavat lisäpisteet. Eikä Troy Deeneyn hyvä maalivirekään haittaa. Leicesteristä on tullut yhtäkkiä valmentajanvaihdoksen myötä jälleen uskottava joukkue. Claudio Ranierin viiden ottelun tappioputki vaihtui Craig Shakespearen viiden ottelun voittoputkeen. Aika näyttää, milloin lento katkeaa, mutta muun muassa Riyad Mahrezin, Marc Albrightonin ja Jamie Vardyn vire ja itseluottamus on juuri nyt niin hyvä, ettei ”Kettuja” oikein enää kehtaa putoajaehdokkaaksi laskea. Eroa viivaan on edelleen ”vain” kahdeksan pistettä, mutta kyllä Leicester pelaa Valioliigaa ensi kaudellakin – haastavasta loppuohjelmastaan huolimatta.



LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Cole Palmer käytti Wolverhamptonin tötöilyn hyväkseen – Valioliiga-ennätys uusiksi
- Manchester United jatkoi voittokulkuaan Tottenhamin kustannuksella – tällä kertaa apuja tuli vierailta
- Pep Guardiola puolustaa Erling Haalandia: ”Maailman paras”
- Marc Cucurella ja Adama Traoré naureskelivat nujakalleen – ”João Pedro pelasti henkeni”
- Tottenham-kapteeni Cristian Romerolta kritiikkiä seurajohdolle – näin Thomas Frank kommentoi
- Chelsean Liam Rosenior taas somepilkan kohteena: ”On osattava nauraa itselleen”
- Unai Emery esitti pyynnön Liverpoolille: ”Me olemme olleet reiluja”
- Kuuden pisteen ottelu Leedsille – Forest kaatui Elland Roadilla
- Enzo Fernández vertaa Rosenioria ja Marescaa: ”Hän antaa meille vapautta ilmaista itseämme”
- Matetan siirto kaatui lääkärintarkastukseen – Glasner: ”Hän tiesi, että se on mahdollista”
- Unai Emery esitti pyynnön Liverpoolille: ”Me olemme olleet reiluja”
- Kuuden pisteen ottelu Leedsille – Forest kaatui Elland Roadilla
- Chelsean Liam Rosenior taas somepilkan kohteena: ”On osattava nauraa itselleen”
- Marc Cucurella ja Adama Traoré naureskelivat nujakalleen – ”João Pedro pelasti henkeni”
- Tottenham-kapteeni Cristian Romerolta kritiikkiä seurajohdolle – näin Thomas Frank kommentoi
- Matetan siirto kaatui lääkärintarkastukseen – Glasner: ”Hän tiesi, että se on mahdollista”
- Virgil van Dijk vaatii TV-asiantuntijoilta asiallista kritiikkiä: ”Et ajattele seurauksia tai pelaajien henkistä puolta”
- Enzo Fernández vertaa Rosenioria ja Marescaa: ”Hän antaa meille vapautta ilmaista itseämme”
- Toimittaja: Newcastle asetti suuren hintalapun Sandro Tonalille
- Liverpool joutuu maksamaan Chelsealle miljoonakorvauksen teinilupauksesta