Seuraava suomalaisvahti lähestymässä Valioliigaa? – Reservijoukkueen kokoonpanossa vain 17-vuotiaana

Alkuvuoden aikana on puhuttu mukavan paljon Ilveksestä Middlesbrough’n organisaatioon siirtyneestä Mikael Soisalosta. Vikkelä laitapelaaja teki viime kaudella läpimurtonsa Veikkausliigassa ja on ehtinyt tänä keväänä tehdä Boron reservijoukkueessa jo yhden hattutempun.
Soisalo ei ole kuitenkaan ainoa nuori Ilveksestä Englantiin siirtynyt suomalainen, joka voi pian haistella valioliigaseuran ilmapiiriä. Ulottuva maalivahti Otto Huuhtanen teki viime elokuussa kolmivuotisen sopimuksen Newcastlen kanssa ja on päässyt mukaan jo Newcastlen reservijoukkueen vaihtopenkille.
Siinä missä Middlesbrough on todellisen ja vakavan putoamisuhan alla, on Newcastle puolestaan matkalla ylöspäin. Harakat ovat Mestaruussarjassa sijalla kaksi, tiukasti kiinni suorassa nousussa.
Huuhtanen on syntynyt tämän vuosituhannen puolella, ja hän täytti helmikuun lopussa 17 vuotta. Onkin melkoinen saavutus, että tamperelainen on jo näin nuorena mukana U23-joukkueen kokoonpanossa reservijoukkueiden valioliigaottelussa.
Newcastle voitti tämäniltaisessa ottelussa Fulhamin 3-1, ja isäntien maalia vartioi 25-vuotias belgialainen Matz Sels. Transfermarktin tietojen perusteella ottelu oli Huuhtasen ensimmäinen reservijoukkueen kokoonpanossa.
Torjuntavastuuta Huuhtanen on saanut aiemmin kevään aikana Newcastlen alle 18-vuotiaiden joukkueessa. Hän pelasi maaliskuussa myös Suomen alle 17-vuotiaiden maajoukkueessa.
Muista suomalaisista reservijoukkueiden valioliigan maanantaikierroksella joukkueidensa kokoonpanoissa olivat Arsenalin Hugo Keto ja Brightonin Niki Mäenpää. Seitsemässä ottelussa samassa sarjassa torjunut Keto oli tänään Tykkimiesten vaihtopenkillä, mutta kokenut Huuhkaja-vahti Mäenpää pääsi pelihommiin. Brighton voitti ottelun Stokea vastaan 2-0, joten Mäenpää pelasi nollapelin.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Auto-onnettomuudessa jalkansa murtanut Michail Antonio palasi pelikentille
- Telegraph: Jack Grealish herättänyt Napolin kiinnostuksen
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- Leeds hankkimassa Slovenian maajoukkuetopparin
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Leeds hankkimassa Slovenian maajoukkuetopparin
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen