Kierrosennakko: Valioliigassa tulikuuma Pohjois-Lontoon derby – ensimmäinen putoajakin voi varmistua
Kuva: Getty Images
Vappuviikonloppu on Valioliigassa erityisen mielenkiintoinen, sillä ratkaisuja on odotettavissa sarjataulukon molemmissa päissä.
Jumboryhmä Sunderlandin putoaminen voi varmistua jo lauantaina, mikäli joukkue kerää Hullia vähemmän pisteitä 35. kierroksella. Black Cats isännöi Bournemouthia, kun taas Hull matkustaa etelään Southamptonin vieraaksi.
– Jatkamme taistelua niin kauan kuin meillä yhä on mahdollisuus. Haluamme voittavan momentumin ja löytää uudestaan voittavan tunteen, Sunderlandin manageri David Moyes toteaa.
– Kannattajilla on oikeus ilmaista turhautumisensa. Turhautumista on ollut täällä neljän tai viiden vuoden ajan, ja manageri ottaa siitä vastaan suurimman osan. Haluan vain kannattajien olevan pelaajien tukena, jotta nämä saavat kaikki mahdollisuudet pelin voittamiseen.
Muita putoamistaiston kannalta tärkeitä pelejä ovat lauantain Crystal Palace–Burnley ja sunnuntain Middlesbrough–Manchester City.
Chelsea pelaa Goodison Parkilla
Neljän pisteen erolla Valioliigaa johtava Chelsea kohtaa sunnuntaina Evertonin vieraissa. Reilut pari tuntia myöhemmin sarjakakkonen Tottenham mittaa paikallisvastustaja Arsenalin Pohjois-Lontoon hegemoniaottelussa. – Tällä hetkellä tuntemukseni on se, että niin lähellä ollessa – vain neljän pisteen päässä – ilman mestaruutta jääminen olisi minulle suuri pettymys, kommentoi Tottenhamin luotsi Mauricio Pochettino. – Haasteeni tai tavoitteeni ei ole olla Arsenalin yläpuolella. Tavoitteeni on olla 19 joukkueen yläpuolella ja ensimmäinen, olla kärjessä. Ennen meidän otteluamme pelattavaa Chelsean peliä ei voi sivuuttaa, mutta pelasimme päivä sen jälkeen, kun he olivat hävinneet Crystal Palacelle, eikä se vaikuttanut valmistautumiseemme. Arsenalin managerin Arsène Wengerin mielestä tämä on yksi harvoista kerroista, kun Spurs lähtee derbyyn ennakkosuosikkina suuren yleisön silmissä. – Odotan avointa, omistautunutta peliä, jossa on kova vauhti. Maaleja voi tulla, sillä molemmat joukkueet pelaavat positiivista jalkapalloa. En usko, että kolmen kärkeä on vielä ratkaistu. Meillä on mahdollisuus olla siellä vain jos voitamme omat pelimme. Meidän ei tarvitse spekuloida ollenkaan, ranskalainen miettii.José Mourinho toppariksi?
Neljän parhaan joukkoon mielivä Manchester United lähtee sunnuntain Swansea-kamppailuun melkoisessa pelaajapulassa. Etenkin toppariosastolla riittää murheita Chris Smallingin, Phil Jonesin, Marcos Rojon ja Timothy Fosu-Mensahin loukkaantumisen myötä. Eric Bailly ja Daley Blind puolestaan saattavat kaivata lepoa. – Tällä hetkellä se on ainoa vaihtoehto, joka meillä on. Axel (Tuanzebe), Eric ja Daley. Minun on puhuttava heidän kanssaan siitä, minkälainen tilanne heillä on ja miltä heistä tuntuu. Minäkin harjoittelen kovaa punttisalilla, joten myös minä olen vaihtoehto. Mourinho ja Tuanzebe Swanseata vastaan, manageri José Mourinho heittää. Kolmossijalta kierrokselle lähtevä Liverpool pääsee tositoimiin vasta maanantai-iltana, kun vastaan asettuu Watford vieraskentällä.Valioliigan 35. kierros
Lauantai 29.4. 17.00 Southampton – Hull Viasat 17.00 Stoke – West Ham 17.00 Sunderland – Bournemouth 17.00 West Bromwich – Leicester 19.30 Crystal Palace – Burnley Viasat Sunnuntai 30.4. 14.00 Manchester United – Swansea Viasat 16.05 Everton – Chelsea Viasat 16.05 Middlesbrough – Manchester City 18.30 Tottenham – Arsenal Viasat Maanantai 1.5. 22.00 Watford – Liverpool Viasat Lähteet: BBC ja BT SportLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpool joutuu maksamaan Chelsealle miljoonakorvauksen teinilupauksesta
- Oliver Glasner kommentoi puhuttanutta McNeil-siirtosaagaa: “Olen pettynyt”
- Liam Rosenior raivostui silmin nähden – “Arsenal ei osoittanut kunnioitusta”
- Fantasy Premier League: GW25 – mitä kauden ensimmäinen tuplapeliviikko tarkoittaa managereille?
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Liverpoolin jättihankinnasta
- Sky: Alex Oxlade-Chamberlain löytämässä uuden seuran
- Lehti: Arsenal keskusteli Bayern-pelaajan kanssa siirtoikkunan loppuhetkillä
- BBC: Manchester City ei usko Pep Guardiolan allekirjoittavan jatkosopimusta
- Manchester City vyöryi finaaliin – Newcastle koki täystyrmäyksen
- Jättipaukku: HJK jysäytti Manchester Cityn ulos
- Manchester City vyöryi finaaliin – Newcastle koki täystyrmäyksen
- The Athletic: Crystal Palacelta törkeää toimintaa siirtorajalla
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Liverpoolin jättihankinnasta
- Lehti: Arsenal keskusteli Bayern-pelaajan kanssa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Sky: Alex Oxlade-Chamberlain löytämässä uuden seuran
- Yllätysvalinta? Real Madridista potkut saanutta Xabi Alonsoa tuodaan Valioliigaan
- Jättipaukku: HJK jysäytti Manchester Cityn ulos
- BBC: Manchester City ei usko Pep Guardiolan allekirjoittavan jatkosopimusta
- Liam Rosenior raivostui silmin nähden – “Arsenal ei osoittanut kunnioitusta”
- Toimittaja: Kapteeni jättää Tottenhamin kesällä