Gianluigi Buffon kertoi Arsenalin ja Manchester Unitedin yrittäneen ostaa hänet – ”Valioliiga on erityinen sarja”
Kuva: Getty Images
Juventuksen maalivahti Gianluigi Buffon valmistautuu parhaillaan uransa kolmanteen Mestarien liigan loppuotteluun. Vaikka 39-vuotiaan italialaisen palkintokaapista löytyy muun muassa yhdeksän Scudettoa ja maailmanmestaruus, niin Euroopan himotuimman seurajoukkuepokaalin voitto mieheltä vielä puuttuu.
Asiat voisi ehkä olla erillä tavalla, jos mies olisi nuorempana valinnut seuransa toisin. Buffon kertoi Mirrorille, että useat valioliigaseurat yrittivät napata miehen Parmasta Juventuksen nenän edestä.
– Minä tiedän, että englantilaisjoukkueet ovat yrittäneet lähestyä minua useaan otteeseen. Kaksi niistä oli, kun olin nuori pelaaja Parmassa. Alex Ferguson ja Arsène Wenger kyselivät paljon perääni.
Kuten tiedetään, niin italialaisvahti valitsi kuitenkin torinolaisseuran ja on pysynyt heille uskollisena siitä lähtien, vaikka houkutuksia Valioliigasta on tullutkin.
– Kun Manchester Citylle tuli uudet omistajat, niin tiedän heidän lähestyneen Juventusta.
– On monta syytä, miksi mikään kaupoista ei toteutunut. Valioliiga on erityinen sarja, mutta olen aina tahtonut pysyä uskollisena Juventukselle. Olen aina menestynyt täällä, enkä muuttaisi yhtään mitään.
Veikkaa Mestarien liigan finaalin lopputulos oikein ja voit voittaa yllätyspalkinnon. Jätä vastauksesi ValioForumille nyt!
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Chelsean ja Strasbourgin fanit protestoivat yhdessä omistajia vastaan – ”Tämä voi olla mullistava hetki jalkapallon historiassa”
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Pep Guardiola: Man City on lähellä parastaan – ”Ei täydellinen, mutta hyvä”
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Kakkosvahdit vastakkain Arsenalin ja Man Cityn välisessä liigacupin finaalissa
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Liverpoolille massiivinen helpotus PSG-ottelun alla
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Liam Rosenior pyytää pelaajiaan unohtamaan hälyn Chelsean ympärillä
- Valioliiga voi saada jopa seitsemän joukkuetta Mestarien liigaan
- José Mourinho murtui – koskettavat jäähyväiset Manchester Unitedin ja Chelsean ex-valmentajalle
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut