Arsène Wenger puhui Arsenalin kesän hankintojen määrästä – ”Eikö pelaaja voi olla hyvä, jos hän maksaa 2 miljoonaa”
Kuva: Getty Images
Arsenalin kausi 2016-17 oli FA Cupin voitosta huolimatta pettymys. Lontoolaisseura jäi ensimmäistä kertaa Arsène Wengerin aikakaudella Valioliigan neljän parhaan joukkueen ulkopuolelle.
BeIN Sports kysyi ranskalaisvalmentajalta, tuleeko seura tekemään useita hankintoja kesän aikana, jotta sijoitus kohenee ensi kaudella.
– Maksimissaan kaksi tai kolme. Emme voi tuhlata yhtä paljon kuin jotkut muut joukkueet. Joillakin seuroilla on ulkoisia resursseja, joiden seurauksena he voivat käyttää rahaa lähes rajattomasti.
Lisää rahaa voi toki olla tulossa, jos seura ei saa pidettyä kiinni sopimuskautensa loppua lähestyvistä Alexis Sánchezista, Mesut Özilistä ja Alex Oxlade-Chamberlainista. Ilman mainittujen pelaajien myyntejä, on Arsenalilla luvassa varsin rauhallinen siirtokesä, sillä Wengerin kommenttien perusteella vähäisetkin ostokset saattavat olla niin sanottuja matalan profiilin pelaajia.
– Tulee muistaa, että käytetyn rahan määrä ei ole takuu menestykselle.
– Jos ostat pelaajan 40 miljoonalla punnalla, niin kaikki alkavat puhumaan hänestä positiivisesti. Eikö pelaaja voi olla hyvä, jos ostat hänet 2 miljoonalla punnalla.
– Tarkoitan siis, että isot hankinnat eivät välttämättä liity heihin käytettyyn rahaan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Vähämaalinen lopputulos hämää: upeasti pelannut Liverpool tyylipuhtaaseen voittoon Real Madridista
- Arsenalin Mestarien liiga -ottelussa rikottiin merkittävä ennätys
- Cristiano Ronaldo tekee ennustuksen Arsenalista ja sulkee yhden joukkueen pois Valioliigan mestaruustaistelusta
- Cristiano Ronaldolta lisää raippaa Man Utd -pomoille – antoi myös lohduttoman näkemyksensä Rúben Amorimista
- Jamie Carragher pettyi Trent Alexander-Arnoldin ratkaisuun: ”Paikallisena pelaajana ajattelin, että…”
- Agentti myönsi: Niclas Füllkrugin kannattaisi poistua West Hamista
- Arne Slot: Alexander Isak ei pelaa illan huippuottelussa
- Vanha tuttu harjoittelee Arsenalin organisaatiossa – Arteta: ”Ilo on meidän puolella”
- Mikel Arteta huolestunut Viktor Gyökeresin loukkaantumisesta
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
- Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
- Arne Slot: Alexander Isak ei pelaa illan huippuottelussa
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
- Mikel Arteta huolestunut Viktor Gyökeresin loukkaantumisesta
- Vanha tuttu harjoittelee Arsenalin organisaatiossa – Arteta: ”Ilo on meidän puolella”
- Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Agentti myönsi: Niclas Füllkrugin kannattaisi poistua West Hamista
- Jamie Carragher pettyi Trent Alexander-Arnoldin ratkaisuun: ”Paikallisena pelaajana ajattelin, että…”
- The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”