Painaako perinteikäs valioliigaseura taas itsetuhonappia? – ”Kukaan ei enää tiedä, mitä on tapahtumassa”
Newcastle-ikoni Rob Lee sanoo Daily Starille huomanneensa, että ilmapiiri Valioliigaan palaavan seuran kannattajien keskuudessa on muuttunut huonompaan suuntaan viime viikkojen aikana.
Moni kannattaja epäilee, että Newcastle olisi jälleen kerran painamassa itsetuhonappia. He ovat huolissaan kiistanalaisen omistajan Mike Ashleyn aikeista ja manageri Rafael Benítezin lisääntyvästä turhautumisesta siirtomarkkinoilla.
– Optimismin on korvannut iso ahdistus. Vasta viime kuussa Newcastle oli erittäin hyvässä paikassa. Ashleyn ja Rafan väliset keskustelut olivat sujuneet hyvin, ja kaikki systeemit toimivat, Lee toteaa.
– Seura on kuitenkin menettänyt hieman momentumia. Epävarmuus näyttää peittäneen kaiken. En tiedä, onko puhe tästä kiinalaisesta konsortiosta savuverho vai ei, mutta yhtäkkiä kukaan ei enää tiedä, mitä on tapahtumassa, hän lisää.
– Aikooko Ashley lähteä? Elääkö Rafa harhakuvitelmissa? Miksi emme ole tehneet vielä yhtään pelaajahankintaa? Kysymyksiä, kysymyksiä, kun fanit haluavat – ja ansaitsevat – vastauksia ja hiukan selkeyttä johdosta. Mitä kauemmin tämä jatkuu, sitä huolestuneemmaksi muutun.
Mitä kauemmin tämä jatkuu, sitä huolestuneemmaksi muutun.Lee pelasi Newcastlen paidassa aikoinaan 303 ottelua. Hänen mielestään Benítez on maailmanluokan manageri. – Toistaiseksi hän ei ole kuitenkaan kyennyt hankkimaan haluamiaan pelaajia. Mies jopa perui kesälomansa, koska hän halusi niin paljon saada asiat liikkeelle. Ex-pelaaja arvioi, että ehkä Newcastlen vetovoima pelaajien keskuudessa ei olekaan niin suuri kuin ihmiset ajattelevat. Edessä lienee joka tapauksessa vaikea kausi. – Se vaikuttaa aina menevän niin, että yksi askel eteenpäin ja yksi taaksepäin. Sanokaa minua kyynikoksi, mutta epäilin koko ajan, ettei Rafa saisi haluamiaan pelaajia.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Se on siinä – Manchester City maksaa Valioliigan ennätyssumman Englannin MM-pelaajasta
- Athletic: Manchester City teki uuden tarjouksen Elliot Andersonista
- Sky: Fulham hankkii Bayern Münchenin hyökkääjän
- Toimittaja: Arsenal keskustellut Newcastle-tähden agenttien kanssa
- Cole Palmer kertoi mielipiteensä Thomas Tuchelin päätöksestä
- Alan Shearer antoi vinkin Thomas Tuchelille: ”Uskon hänen tekevän muutoksia”
- José Mourinho: Media asettaa Englannin pelaajille liian suuria paineita
- André Onanan tulevaisuus selvillä
- Arsenal vahvisti jättisiirron – MM-tähti pysyvästi seuraan
- Englanti tarkkailee kahden pelaajan kuntoa viimeistä lohkopeliä varten
- Espanjalaismedia: Atlético ja Arsenal suunnittelevat vaihtokauppaa
- Uusi sopimus tulossa – tässäkö on Tottenhamin ykkösvahti?
- Jättikauppa – Serie A:n vuoden puolustaja Chelsean riveihin
- Chelsean kiikarissa Serie A:n läpimurtotoppari
- Romano: Tottenham sopimukseen maalivahdin kanssa
- Toimittaja: Juventus pyytää Aston Villaa pudottamaan Emi Martínezille asettamaansa hintalappua
- Englanti tarkkailee kahden pelaajan kuntoa viimeistä lohkopeliä varten
- Tätä ei ole nähty vuosikymmeniin – Valioliigan superlupaus teki MM-historiaa
- Athletic: Harry Wilson löysi uuden seuran
- Valioliigaseura julkisti uuden päävalmentajansa