Tottenhamin vaikeudet sen tilapäisellä kotikentällä Wembleylla jatkuvat edelleen. Pitkään näytti jo siltä, että Spurs saisi vihdoin ja viimein juhlia täyttä pistepottia Englannin kansallisareenalla, mutta Burnleyn tasoitusmaali lisäajalla aiheutti sille karmaisevan pettymyksen. Kotijoukkueen ainoan maalin tyrkkäsi lähietäisyydeltä Dele Alli, jolle osuma oli 30:s valioliigamaali Tottenhamin paidassa. 21 vuotta ja 138 päivää vanha Alli on nuorin pelaaja, joka on yltänyt kyseiseen rajapyykkiin. Maali oli Tottenhamin ensimmäinen valioliigamaali Wembleyllä.

Squawka

@Squawka
RECORD: Dele Alli is the youngest player in Spurs history to score 30 Premier League goals for the club.

21 years and 138 days old.
Burnle nousi tasoihin lisäajalla. Vaihdosta toisella puoliajalla kentälle tullut Chris Wood teki ensimmäisen maalinsa uudessa seurassaan, kun lisäaikaa oli pelattu puolitoista minuuttia. 25-vuotias uusiseelantilainen oli viime kaudella 27 maalillaan Mestaruussarjan paras maalintekijä, ja Burnley maksoi pelaajasta Leedsille seuran ennätyssumman.

Transfer Man

@_transferman
Chris Wood stops Spurs for winning their first premier league game at Wembley. Tottenham 1-1 Burnley
Tilastollisesti ottelu oli Tottenhamin täyttä ylivoimaa, mutta pisteet menivät kuitenkin tasajakoon.

Squawka

@Squawka
Spurs 1-1 Burnley FT:

Shots: 28-13
Pass accuracy: 86%-73%
Chances created: 18-10
Possession: 59%-41%

Burnley steal a point at the death.
Tottenham ei onnistunut voittamaan viime kaudella ainuttakaan ottelua Wembleylla siellä pelaamissaan Mestarien liigan ja Eurooppa-liigan otteluissa. Täksi kaudeksi joukkue muutti perinteiseltä White Hart Lanelta Wembleylle, eivätkä tulokset vakuuta. Valioliigan viime kauden paras kotijoukkue Spurs ei hävinnyt White Hart Lanella kertaakaan, mutta tällä kaudella voittotili on kotikentällä vielä avaamatta.

⚽️442oons⚽️

@442oons
🤔Is this why Tottenham can't win at Wembley?🤔
#hoodoo #TOTBUR #superstitious
Tottenham, who definitely don't have a problem playing at Wembley, concede a late equaliser to Burnley.

bet365

@bet365
Teams to have won more games at Wembley since 2009 than Tottenham Hotspur:

New England Patriots
Warrington Wolves
Whitley Bay
Oma kirouksensa on myös kaksi edellistä Valioliigan maalikuninkuutta voittaneella Harry Kanella, joka ei ole onnistunut Valioliigassa maalinteossa elokuussa 13 otteluun.

Squawka

@Squawka
Harry Kane has now failed to score in his last 13 Premier League games in August:

Yet another year passes him by…

LUE MYÖS: