Pep Guardiola antoi palaa Katalonian tapahtumien jälkeen: ”Pitävätkö he ihmisiä typerinä?”
Kuva: Getty Images
Katalonian kiistanalainen itsenäisyysäänestys puhutti sunnuntaina maailmaa ja luonnollisesti myös jalkapallopiirejä. Espanjan hallinnon laittomana pitämänä kansanäänestys sai tuta väkivaltaisen reaktion maan poliisivoimilta, ja satojen ihmisten tidetään loukkaantuneen poliisin voimankäytön seurauksena.
Manchester Cityä tätä nykyä valmentava Pep Guardiola tunnetaan kotiseuturakkaana katalonialaisena, joka ei ujostele aukaista suutaan tärkeiden kysymysten äärellä. Guardiolan poliisin voimankäyttö sai suuttumuksen valtaan.
– Olen seurannut tilannetta surullisena. Ihmisiä lyötiin siksi, että he menivät äänestämään. Eivät ryöstämään pankkeja, vaan äänestämään, Guardiola puhisi Catalunya Radiolle ja RAC 1:lle antamassaan haastattelussa.
– Ei äänestämään menneillä ihmisillä ollut kumiluodeilla varustettuja pistooleita. Ne ovat kiellettyjä. Yhdeltäkin tytöltä murrettiin sormet! Kansainvälinen yhteisö tulee näkemään niitä kuvia. Ei tämä pysy vain espanjalaisen median sisällä.
Barcelona-legenda Guardiola heilutti sanan säiläänsä erityisesti vallanpitäjiä ja Espanjan pääministeri Mariano Rajoyta kohtaan.
– Ihmiset eivät ole samanlaisia kuin 30 vuotta sitten, eivätkä ole laitkaan. Vallanpitäjien pitäisi kuunnella kansaa. Kidnapattuja? Pitävätkö he ihmisiä ihan typerinä, Guardiola kysyy.
– Espanja on suurenmoinen maa, uskomaton. Sillä on paljon historiaa ja kulttuuria ja fantastisia urheilijoita. Heidän pitää kuitenkin ymmärtää, että kansan tahto on äänestää.
Lähde: Mundo Deportivo
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- SER: Marcus Rashfordin tulevaisuudesta lisätietoja
- Thomas Tuchel seuraa loppukauden pelejä stressaantuneena: ”Se on varmasti pelottavaa”
- Manchester Unitedin kasvatti ratkaisi jatkoajalla – Afrikan maa palaa MM-kisoihin 52 vuoden tauon jälkeen
- Nyt se on varmaa: Tottenham paljasti uuden päävalmentajansa
- Brasilian maajoukkuehyökkääjä avautuu halustaan pelata Arsenalissa – ”Jos jumala sen suo”
- Toimittaja: AC Milan -legenda ehdolla Tottenhamin valmennustiimiin
- Nyt tipahti uutta tietoa Tottenhamin päävalmentajaneuvotteluista
- Chelsea-pelaaja latasi suorat sanat seurajohdon ratkaisusta: ”En olisi tehnyt tuollaista päätöstä”
- Missä Mohamed Salah pelaa ensi kaudella? Egyptin maajoukkueen valmentaja kertoi mielipiteensä
- Tottenhamin ex-pelaaja väittää: Seura on hankkinut vääränlaisia pelaajia
- Brasilian maajoukkuehyökkääjä avautuu halustaan pelata Arsenalissa – ”Jos jumala sen suo”
- Nyt se on varmaa: Tottenham paljasti uuden päävalmentajansa
- Chelsea-pelaaja latasi suorat sanat seurajohdon ratkaisusta: ”En olisi tehnyt tuollaista päätöstä”
- Toimittaja: AC Milan -legenda ehdolla Tottenhamin valmennustiimiin
- Putoaako Tottenham? Näin Mauricio Pochettino kommentoi
- Liverpool-legendat eivät näe West Ham -tähteä Mohamed Salah’n korvaajana: ”Pidän häntä huippupelaajana, mutta…”
- Missä Mohamed Salah pelaa ensi kaudella? Egyptin maajoukkueen valmentaja kertoi mielipiteensä
- Chelsea-pelaaja Barcelonan mahdollisesta kiinnostuksesta: ”Olisi vaikea kieltäytyä”
- Declan Rice ja Bukayo Saka jättivät maajoukkueen – Thomas Tuchel kertoi mielipiteensä: ”Ymmärrän, miltä tämä näyttää”
- Tottenhamin ex-pelaaja väittää: Seura on hankkinut vääränlaisia pelaajia