Kannattajat huolissaan merkittävästä muutoksesta Arsenalin omistuspohjaan: ”Seura siihen liian tärkeä”
Kuva: Getty Images
Arsenalin kannattajayhdistys (Arsenal Supporters’ Trust) aikoo olla yhteydessä seuran osaomistaja Alisher Usmanoviin. Yhdistys aikoo anella Usmanovilta takeita siitä, ettei tämä myisi omaa osuuttaan seurasta pääomistaja Stan Kroenkelle. Kannattajat pelkäävät, että Arsenal siirtyisi kokonaisuudessaan kiistellyn Kroenken käsiin.
Kannattajayhdistys kokoontui maanantaina ja päätti, että Usmanovin läsnäolo seurassa olisi tärkeää seuran vakauden ja tasapainon kannalta. Usmanov omistaa Arsenalista noin 30 prosentin osuuden.
Usmanov on aiemmin vakuutellut, ettei aio luopua osuudestaan, vaikkei hänellä olekaan varsinaisia siteitä Kroenkeen eikä paikkaa seuran johtokunnassa. Nyt kannattajat pelkäävät kuitenkin Usmanovin muuttaneen mieltään.
Yhdysvaltalainen Kroenke osti huhtikuussa 2007 Arsenalista 9,9 prosentin osuuden, mutta omistaa tätä nykyä jo noin 67 prosenttia seuran osakkeista. Usmanov tarjosi aiemmin tänä vuonna Kroenkelle miljardia puntaa tämän omistusosuudesta, mutta Kroenke kieltäytyi tarjouksesta.
Usmanovin liikekumppani Farhad Moshiri oli aiemmin myös yksi Arsenalin omistajista, mutta hän myi viime vuonna osuutensa Usmanoville ja omistaa nyt 49,9 prosentin osuuden Evertonista. Kaksikon yhdessä perustama yhtiö USM Holdings on nyt myös yksi Evertonin sponsoreista. Kannattajat pelkäävätkin Usmanovin olevan halukas seuraamaan Moshiria Evertoniin.
Usmanovin omistusosuus sallii hänen estää merkittäviä muutoksia seuran rakenteisiin tai yrityksen ajaa ulos pienet osakkeenomistajat. Yksi näistä hyvin, hyvin pienistä osakkeenomistajista on juuri Arsenalin kannattajayhdistys AST.
– AST uskoo, että Arsenal on liian tärkeä, jotta sitä voisi antaa yhden henkilön kokonaan omistettavaksi. Arsenalin paras omistuspohja on aina sellainen, jossa kannattajat ovat edustettuina ja osakkeenomistajina. Ymmärrämme, että jokainen Arsenalin osake on myynnissä riittävää tarjousta vastaan, mutta vastustamme yrityksiä siirtää koko seura yhden omistajan nimiin, kannattajayhdistyksen edustaja kommentoi Telegraphin mukaan.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Nyt tipahti uusia väitteitä Pep Guardiolan tulevaisuudesta
- Näin Newcastle-pomo kommentoi Eddie Howen tilannetta
- Lehti: Tottenham-pelaaja herätti talvella kiinnostusta Valioliigan suurseuroissa
- Manchester Cityn monivuotinen luottopelaaja jäämässä ilman jatkosopimusta
- Chelsea-legenda latasi suorat sanat Enzo Fernándezista: ”Jos sydämesi on jo Madridissa…”
- Telegraph: Chelsean pelaajat pettyneitä Enzo Fernándeziin
- ESPN: Tiedot Marcus Rashfordista eivät pidä paikkaansa
- Arne Slot antoi rohkaisevan päivityksen Alexander Isakista
- SER: Marcus Rashfordin tulevaisuudesta lisätietoja
- Thomas Tuchel seuraa loppukauden pelejä stressaantuneena: ”Se on varmasti pelottavaa”
- Manchester Unitedin kasvatti ratkaisi jatkoajalla – Afrikan maa palaa MM-kisoihin 52 vuoden tauon jälkeen
- Arne Slot antoi rohkaisevan päivityksen Alexander Isakista
- Chelsea-legenda latasi suorat sanat Enzo Fernándezista: ”Jos sydämesi on jo Madridissa…”
- Telegraph: Chelsean pelaajat pettyneitä Enzo Fernándeziin
- ESPN: Tiedot Marcus Rashfordista eivät pidä paikkaansa
- Manchester Cityn monivuotinen luottopelaaja jäämässä ilman jatkosopimusta
- Lehti: Tottenham-pelaaja herätti talvella kiinnostusta Valioliigan suurseuroissa
- Brasilian maajoukkuehyökkääjä avautuu halustaan pelata Arsenalissa – ”Jos jumala sen suo”
- Näin Newcastle-pomo kommentoi Eddie Howen tilannetta
- SER: Marcus Rashfordin tulevaisuudesta lisätietoja