TOP 5: Perinteikkäät seurat, joiden pitäisi pelata Valioliigassa – yksi romahti huipulta
Kuva: Getty Images
Valioliigasta putoaa joka kevät kolme seuraa, joten vaihtuvuutta voi tapahtua paljonkin jo muutamassa vuodessa. Kokosimme alle perinteikkäitä seuroja, jotka moni jalkapalloromantikko mieluusti näkisi pääsarjatasolla.
1. Aston Villa
On suoraan sanoen omituista, ettei vuonna 1874 perustettu Villa pelaa enää pääsarjatasolla. Seura on ollut jo yli sadan vuoden ajan saarivaltakunnan toiseksi suurimman kaupungin Birminghamin ylpeys – voittaen seitsemän liigamestaruutta ja Euroopan cupin vuonna 1982. Myös kotiareena Villa Park kuuluu maan perinteikkäimpien stadioneiden joukkoon – siellä Villa on pelannut vuodesta 1897 alkaen. Kannattajat ansaitsisivat valioliigajalkapalloa, ja paluu parrasvaloihin näyttääkin hyvin mahdolliselta brittikentillä kaiken nähneiden ja kokeneiden Steve Brucen ja John Terryn johdolla. Useammassa ottelussa tällä kaudella on nähty, että pelaajien taso kyllä riittäisi siihen.
Matchday at Villa Park in 1976 #AVFC @AstonVillaFans2 @footieonthisday @SuperbFootyPics @footballmemorys
2. Leeds United
Vielä vuosituhannen vaihteen jälkeen Leedsillä oli koossa unelmanippu, josta löytyi Rio Ferdinandin, Robbie Keanen, Mark Vidukan, Jonathan Woodgaten, Lee Bowyerin, Harry Kewellin ja Alan Smithin kaltaisia nimiä. Valkopaidat käväisivät vuonna 2001 jopa Mestarien liigan välierissä, mutta pian sen jälkeen kaikki alkoi mennä pieleen talouspuolella. Pohjakosketus saavutettiin vuosina 2007–2010, jolloin seura pelasi Ykkösliigassa. Nyt Leeds hakee sekavien aikojen jälkeen uutta nousua italialaisomistaja Andrea Radrizzanin johdolla – tavoitteena on palauttaa seuraan voittamisen kulttuuri. Kausi Mestaruussarjassa on lähtenyt mukavasti käyntiin, eikä nousu Valioliigaan näytä lainkaan mahdottomalta ajatukselta. Pääsarjassa Leeds pääsisi jälleen nauttimaan todellisista huippuotteluista, esimerkiksi vihollisjoukkue Manchester Unitedia vastaan. Edellisen liigamestaruutensa Leeds voitti keväällä 1992.3. Blackburn Rovers
Blackburn, Aston Villa ja Everton ovat ainoat seurat, jotka olivat perustajajäseniä niin Englannin jalkapalloliigassa kuin Valioliigassakin. Rovers on lisäksi ainoa edelleen toimiva seura, joka on voittanut FA Cupin kolme kertaa peräkkäin. Valioliigan historiassa vain kuusi seuraa on päässyt juhlimaan mestaruutta – vuonna 1995 pokaalia Alan Shearerin maalien myötä nostellut Rovers kuuluu tähän harvinaiseen joukkoon. Se onkin ainoa valioliigamestari, joka ei tällä hetkellä pelaa ylimmällä sarjatasolla. Vaikka Blackburnilla on usein ollut vaikeuksia stadionin täyttämisessä, seuran näkisi mieluusti jälleen Valioliigassa. Paluu ei tapahtune kuitenkaan aivan lähitulevaisuudessa, sillä Rovers on vajonnut Ykkösliigaan.4. Sunderland
Sunderland tunnetaan hissiseurana, joka suhaa säännöllisesti kahden korkeimman sarjatason välillä, mutta nykyotteilla Black Catsia uhkaa jopa putoaminen Ykkösliigaan. Moni onkin varmasti jo unohtanut, että Sunderland on haalinut vuosikymmenten aikana peräti kuusi liigamestaruutta. Historiatilastossa edellä ovat vain Manchester United, Liverpool, Arsenal, Everton ja Aston Villa. Nyt käynnissä oleva luisu alkoi vuonna 2016, kun manageri Sam Allardyce siirtyi Englannin peräsimeen. Kaiken järjen mukaan Sunderlandin pitäisi pelata vuodesta toiseen Valioliigassa, ja Stadium of Light on ehdottomasti valioliigatason stadion. Kannattajien kannalta on sääli, että joukkue tuntuu unohtaneen, miten siellä voitetaan jalkapallo-otteluja.5. Nottingham Forest
Vuonna 1865 perustettu Forest ei ehkä enää juurikaan erotu muista Mestaruussarjan seuroista, mutta sen historiasta löytyy huippuhetkiä, joista moni on kateellinen. Menestysjakso osui managerivelho Brian Cloughin aikakauteen, jolloin pokaalikaappiin kertyi useita pyttyjä. Komein saavutus oli tietysti kahden peräkkäisen Euroopan cupin voittaminen vuosina 1979 ja 1980. Parhaimmillaan City Groundilla nähtiin sellaista magiikkaa ja draamaa, jota on jalkapallossa vain harvoin tarjolla. Nimekkäistä pelaajista muun muassa John Robertson, Peter Shilton, Stuart Pearce ja Roy Keane ovat ylpeinä kantaneet Forestin paitaa. Erikoista kyllä, tuon kokoluokan seura ei ole edes käväissyt Valioliigassa tämän vuosituhannen puolella.Seuraa meitä myös Facebookissa ja Twitterissä. Facebookissa käydään kovimmat jälkipuinnit ja Twitteristä tavoitat kaikki uutisemme reaaliajassa!
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ei kai taas? Nottinghamin päävalmentaja jälleen potkupuheiden kohteena
- Eddie Howe kommentoi potku-uhkaa: ”Minä eroaisin”
- Telegraph: Manchester United kiinnostunut Newcastle-tähdestä
- Wayne Rooney latasi suorat sanat Tottenhamista
- Bruno Fernandes ennustaa, että Michael Carrickin suuruuden päivät ovat tulossa
- Manchester City poistui voittajana Anfieldilta – toisen jakson maalijuhlat takasivat hurjan otatuksen
- ”Täydellinen vapaapotku”: Manchester Unitedin supertalentti, 15, ampui joukkueensa voittoon
- Wayne Rooneyn poika paukutti hurjat lukemat Valioliiga-cupissa – Manchester United loppuotteluun
- Taas huono tulos – Eddie Howella on nyt paineet niskassaan: ”Tuntuu ikävältä”
- Ei voi olla totta – Liverpoolin jättihankinta loukkaantui ”vakavasti”
- Ei kai taas? Nottinghamin päävalmentaja jälleen potkupuheiden kohteena
- Eddie Howe kommentoi potku-uhkaa: ”Minä eroaisin”
- Bruno Fernandes ennustaa, että Michael Carrickin suuruuden päivät ovat tulossa
- Wayne Rooney latasi suorat sanat Tottenhamista
- Ei voi olla totta – Liverpoolin jättihankinta loukkaantui ”vakavasti”
- Telegraph: Manchester United kiinnostunut Newcastle-tähdestä
- ”Täydellinen vapaapotku”: Manchester Unitedin supertalentti, 15, ampui joukkueensa voittoon
- Wayne Rooneyn poika paukutti hurjat lukemat Valioliiga-cupissa – Manchester United loppuotteluun
- Manchester City poistui voittajana Anfieldilta – toisen jakson maalijuhlat takasivat hurjan otatuksen
- Taas huono tulos – Eddie Howella on nyt paineet niskassaan: ”Tuntuu ikävältä”

