Jesse Jorosen uusi osoite on selvillä. Suomalainen siirtyy FC Kööpenhaminaan. Seura tiedotti asiasta verkkosivuillaan.

24-vuotiaan Jorosen siirto AC Horsensista Kööpenhaminaan toteutuu vasta ensi kesänä. Kööpenhaminan kanssa Joronen allekirjoittaa pitkän, kesään 2023 ulottuvan sopimuksen.

Joronen lähti aikoinaan nuorella iällä Fulhamin organisaatioon. Maalivahti nousi pykälä kerrallaan aina seuran edustusjoukkueeseen asti, joskaan Joronen ei koskaan onnistunut murtautumaan pelaavaan kokoonpanoon.

Viime kesänä Joronen matkasi ilmaisella siirrolla tanskalaiseen Horsensiin. 18:ssa Tanskan Superliigan ottelussa Joronen on päästänyt 27 maalia ja pitänyt maalinsa puhtaana neljä kertaa.

– Jesse on vakuuttanut kaikki tanskalaisessa jalkapallossa tällä kaudella. Hänellä on erinomainen fysiikka ja tekniikka. Nuoresta iästään huolimatta hänellä on kokemusta englantilaisesta jalkapallosta, Kööpenhaminan päävalmentaja Ståle Solbakken sanoi seuran verkkosivuilla.