Vuosi 2017 lähestyy loppuaan ja valioliigakaudesta on puolet pelattuna. On siis Valioliiga.comin asiantuntijan Mixu Paatelaisen aika niputtaa syksyn onnistujia ja epäonnistujia.

Paljon on puhuttu Manchester Cityn huippuvireestä 17 ottelun voittoputkesta. Paatelainen nostaa kuitenkin esille myös yllättävämmän onnistujan Burnleyn.

Sean Dychen miehistö on tässä vaiheessa kautta komeasti seitsemäntenä kolmen pisteen päässä Mestarien liiga -paikasta.

– Se, että Burnley taistelee Champions Liiga -paikasta kauden puolivälissä. Kyllähän se on huikeata. Ei kukaan sitä olettanut. Suurin osa Valioliigaa seuraavista varmaan veikkasi, että Burnley taistelee siellä säilymisestä, Paatelainen sanoi Valioliiga.comille.

– Sean Dyche on sen organisoinut ja saanut sen neljällä kahta vastaan pelaamaan tehokkaasti puolustuspeliä, ja olemaan vaarallinen hyökkäyspelissä käyttäen isoja hyökkääjiä, nopeita ja vikkeliä hyökkääjiä kombinaatiopelillä yhteen. On kyllä hieno katsoa.

West Ham ei niin heikko kuin väitetään

Kauteen isosti satsannut West Ham aloitti kauden heikosti. Paatelaisen papereissa Hammers ei kuitenkaan ollut niin paha epäonnistuja, mitä yleisesti on puhuttu.

– Heitä mollattiin ja tuli valmentajanvaihdokset. He ovat nyt nousseet sinne sarjan puoliväliin. Kyllähän West Hamin hyvin monet toivoo ja olettaa isona seurana, että West Ham olisi siellä korkeammalla ja taistelisi vähintään Eurooppa-liiga -paikasta. Ehkä se huono lähtö siihen ensimmäiseen puoliskoon on kostautunut.

Tässä vaiheessa on otettava toimituksen huomio. West Ham ei ole suinkaan tällä hetkellä taulukon puolivälissä vaan pisteen päässä putoamisviivasta sijalla 17.

Toinen selkeänä epäonnistujana pidetty joukkue on ollut Everton, joka on kuitenkin Sam Allardycen otettua ohjat nostanut osakkeitaan sijalle yhdeksän. Mixu uskoo ongelmien kumpuavan kesän siirtoikkunasta.

– Oikeastaan syytetään sitä viime kesän pelaajasaalista. Kuinka paljon sinne otettiin uusia pelaajia, ehkä liian monta. Sen takia Ronald Koeman sai maksaa.

Cityn ylivoima ei tarkoita muiden epäonnistumista

Cityn 13 pisteen johdon myötä sarjataulukossa on voitu kyseenalaistaa, ovatko muut suurseurat alisuorittaneet. Paatelainen ei tätä allekirjoita.

– Manchester City on vaan ollut niin hyvä. Vähän sama juttu, mitä on Espanjassa. Barcelona on ollut vaan niin hyvä tällä kaudella.

Sen sijaan Arsenalin pärjäämiseen ei riittänyt luottoa.

– Uskoiko kukaan pienessä mielessään todellakin, että Arsenal olisi ollut mestaruustaistossa mukana. En uskonut, Paatelainen summasi.