Monet Valioliigan seurat pitävät silmällä Kakkosliigassa pelaavan Stevenagen 18-vuotiasta puolustajaa Ben Wilmotia, kertoo Watford Observer.

Wilmot on esiintynyt tällä kaudella 14 ottelussa Stevenagen edustusjoukkueen kanssa.

Stevenagella on miehistössään muitakin nuoria lupauksia, ja seuran puheenjohtaja Phil Wallace vakuutti taannoin seuran tiedotteessa, että Stevenagella on tarkoitus pitää heistä kiinni mahdollisimman pitkään.

– Tottenham, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Burnley, Watford, Brighton, Bournemouth ja West Bromwich ovat kaikki ilmaisseet kiinnostuksensa.

– Vastauksemme jokaiseen soittoon on sama – me haluamme jatkaa jätkiemme kehittämistä, jotta voimme saada sekä seuralle että pelaajalle oikean diilin. Sitä ei todennäköisesti saavuteta, jos pelaaja jättää meidät heti, kun ensimmäinen kiinnostus tulee tietoon.

– Olemme imarreltuja siitä, että niin monet Valioliigan seurat ovat kiinnostuneita nuorista pelaajistamme, mutta me haluamme jatkaa heidän kehittämistä täällä niin kauan kuin se on mahdollista.