Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
Coventryn monen vuoden hyvä tekeminen huipentui lopulta nousuun. Se on sitten toinen asia, riittääkö laadukas tekeminen jos vastustajilla on paremmat pelaajat.
- Viime kausi
- Pelaajasiirrot
- Valmennus ja pelitapa
- Seuraa heitä
- Joukkue
- Ihanneavaus
- Arvio sijoituksesta
- Otteluohjelma
Viime kausi
Coventry on ollut viime vuosien kestosuosikki Mestaruussarjassa. Kaudella 2022-23 joukkue pääsi nousukarsintafinaaliin, muttei noussut. Kaksi vuotta myöhemmin joukkue taipui nousukarsintojen välierissä.
Viime kauteen lähdettiin jälleen vain yhdellä tavoitteella: nousu Valioliigaan.
Hyvin nopeasti kävi selväksi, että nyt ollaan liikkeellä tositarkoituksella. Ensimmäinen tappio tuli vasta 13. kierroksella. Siinä vaiheessa joukkue oli jo tukevasti sarjakärjessä.
Koko loppukauden aikana Coventry oli tasan yhden kierroksen ajan sarjakakkosena, koko muun ajan se vietti Mestaruussarjan piikkipaikalla. Kauteen mahtui oikeastaan vain yksi vaikeampi vaihe, joulu-tammikuussa.
Lopulta Coventry voitti sarjan 11 pisteen erolla Ipswichiin. Joukkue takoi ylivoimaisesti eniten maaleja (97) ja päästi vähiten (45).
FA Cupissa Coventry putosi kolmannella kierroksella Stokelle ja Liigacupissa toisella kierroksella Millwallille.
Pelaajasiirrot
Viiteen hankintaan on poltettu rahaa 100 miljoonaa euroa. Riittääkö se sarjassa pysymiseen?
Lähteneet
Brad Collins, Coventry -> Bristol City, ilmaissiirto
Pelasi viime kauden lainalla Ykkösliigassa. Ei käyttöä Coventryssa ja nyt ura jatkuu Bristol Cityssä.
Jahnoah Markelo, Coventry -> Shabab Al-Ahli, siirtosumma ei tiedossa
Markelon taival Coventryssa jäi lyhyeksi. Hän siirtyi seuraan 27. tammikuuta ja lähti Arabiemiraatteihin kesällä, joidenkin tietojen mukaan noin viidellä miljoonalla eurolla. Coventryssa Markelo pelasi kokonaiset 44 minuuttia.
Jamie Allen, Coventry -> ilman seuraa
Oli viime kaudella jämäminuuttien mies. Valioliigassa Allenille ei olisi ollut käyttöä.
Norman Bassette, Coventry -> Westerlo, laina
Viime kaudella pelasi lainalla ensin Ranskassa ja sitten Saksassa. Nyt 21-vuotias hyökkääjä lähti lainalle Belgiaan.
Yang Min-hyeok, Coventry -> Tottenham, laina päättyi
Laina osoittautui onnettomaksi päätökseksi. Pelasi sarjassa kolmessa pelissä yhteensä 29 minuuttia.
Romain Esse, Coventry -> Crystal Palace, laina päättyi
Keskikenttämies toi rotaatiovaihtoehdon Coventryn pelaamiseen. Ei kuitenkaan mikään järisyttävä menetys.
Saapuneet
Caleb Yirenkyi, Nordsjælland -> Coventry, 27 miljoonaa euroa
Tanskan siirtomarkkinoiden ennätyskauppa. 20-vuotias ghanalainen ehti pelata Nordsjællandin paidassa yhteensä 56 ottelua. Viime kauden runkosarjan nuorukainen pelasi täysin keskikentällä. Ylemmässä loppusarjassa Yirenkyi puolestaan pelasi kaikki pelit topparina.
Kenties monipuolisuus oli osaltaan se ominaisuus, mikä sai Coventryn maksamaan Yirenkyistä noin hurjan summan.
Carl Rushworth, Brighton -> Coventry, 25,7 miljoonaa euroa
25-vuotias maalivahti pelasi jo viime kauden Coventryssa lainalla. Rushworth pelasi kaikki sarjapelit ja torjui sen verran pätevästi, että Coventry osti miehen itselleen. Tuhti summa maalivahdista.
Loum Tchaouna, Burnley -> Coventry, 23 miljoonaa euroa
Tchaouna voi pelata hyökkäyksessä sekä oikealla laidalla että keskikaistalla. Sai Burnleyssa viime kaudella vaihtelevasti vastuuta. Tehoja syntyi vain kahden maalin ja yhden maalisyötön verran, mikä herättää kysymyksiä miehen hintalapun aiheellisuudesta. Toki vasta 22-vuotias pelaaja.
Aurèle Amenda, Eintracht Frankfurt -> Coventry, 18 miljoonaa euroa
194-senttinen toppari tuo Coventryn takalinjoille kokoa. Viime kaudella Saksan Bundesliigassa 24 ottelua. Pystyy pelaamaan sekä topparina että oikeana pakkina. Coventryn tasoisessa joukkueessa omaa poikkeuksellisesti myös Mestarien liiga -kokemusta. Kuului muuten myös kesällä Sveitsin MM-joukkueeseen, joskaan ei pelannut minuuttiakaan.
Frank Onyeka, Brentford -> Coventry, 7 miljoonaa euroa
Pelasi jo viime keväänä Coventryssa lainalla. Sai heti ison roolin keskikentän pohjalla. Coventry osti Onyekan omakseen melko maltilliseen hintaan.
- Katso kaikki Valioliigan kesän siirrot tästä.
Valmennus ja pelitapa
- Päävalmentaja: Frank Lampard

Lampard on saanut hyvän tovin rakentaa projektiaan Coventryssa. Hänet palkattiin tehtävään kesken kauden marraskuussa 2024. Kuten sanottu, kauden päätteeksi Coventry oli jo nousukarsintojen välierissä, muttei tuolloin vielä noussut.
Viime kaudella tuli nappionnistuminen, ja Lampard palkittiin kauden jälkeen kesään 2029 ulottuvalla jatkosopimuksella.
Lampardilla on niin paljon kokemusta voittamisesta, Valioliigasta ja toisaalta pikku hiljaa jo valmentamisestakin, että hänellä tuskin menee sormi suuhun kirkkaissa valoissa. Se voi jo itsessään tuoda kilpailuetua.
Mitä sitten tulee Lampardin pelifilosofiaan, muoto on lähtökohtaisesti 4-2-3-1. Joukkue hyödyntää hyökkäyksissään paljon laitakaistoja, viime kaudella etenkin vasenta puolta. Laidoilta toisaalta onnistutaan luomaan maalipaikkoja suhteellisesti parhaisiin sektoreihin. Coventry laukoi viime kauden Mestaruussarjassa eniten, mutta laukauksista prosentuaalisesti vähiten lähti boksin ulkopuolelta.
Coventry oli keskityksissä hanakin joukkue jo kaudella 2024-25 ja sama jatkui viime kaudella. Tässä kohden laitapakeilla on merkittävä rooli pallonlähettäjinä ja kahdella yli 190-senttisellä hyökkääjällä hyökkäysten päättäjinä.
Coventryn hyökkääminen ja maalipaikoille eteneminen on melko monipuolista. Joukkue pyrkii pitämään pelin painopisteen vastustajan kenttäkolmanneksella. Ryhmä on sinut pallonhallinnan kanssa, mutta kykenee tekemään maaleja niin avoimesta pelistä kuin vastahyökkäyksistä. Pallonhallinta ei ole mitenkään itseisarvoista, vaan pikemminkin Coventry pyrkii olemaan pallolla tehokas.
Coventryn pelaamisessa mielenkiintoista on sekin, että joukkue on myös vahva erikoistilanteissa – molempiin suuntiin.
Seuraa heitä
Laitapelaaminen
Mestaruussarjassa Coventry on ollut erinomaisen tehokas laidoilla. Ensinnäkin pallo on saatu laidalla laadukkaalla tavalla ja sieltä se taas on saatu maalille; tuloksena melkoinen kasa maaleja. Vaan miten mahtaa käydä nyt, kun vastassa on huomattavasti laadukkaampia joukkueita. Pääseekö Coventry enää samalla tavalla laidoille saati että sieltä vielä saataisiin laatupalloja torneille?
Hyökkääjät
Viime kaudella Coventryn paras maalintekijä oli Haji Wright, 17 osumaa. Ellis Simms oli jaetulla kakkossijalla, 13 maalia. Molemmilla on pituutta 191 senttiä. Wright on vahva ja kokoisekseen nopea. Simms on hiukan kehnompi versio Wrightista. Iso kysymys kuitenkin kuuluu, riittääkö tällä kärkikaksikolla laatu Valioliigassa pysymiseen.
Erikoistilanteet
Kuten sanottu, Coventry oli viime kaudella erinomainen erikoistilannejoukkue Mestaruussarjassa. Siinä voisi olla yksi kilpailuetu Valioliigassakin. Jos Coventry onnistuu erikoistilanteissa kilpailijoitaain paremmin, se voi kääntää tarpeeksi monta pienten marginaalien ottelua edukseen.
Joukkue
Maalivahdit
Carl Rushworth on selvä ykkösvahti. Ben Wilson ja Oliver Dovin taistelevat kakkosvahdin paikasta.
Puolustus
Laitapakkien paikat on aika lailla kiveen hakattu. Milan van Ewijk pelaa oikealla ja Jay Dasilva vasemmalla. Tarvittaessa Kaine Kesler-Hayden tuuraa oikealla ja Jake Bidwell vasemmalla, mutta ei heille montaa peliä ole tulossa.
Toppariosastolla Liam Kitching ja Bobby Thomas muodostivat viime kaudella avauksen parivaljakon. Tähän voi nyt tulla muutos. Uusista hankinnoista sekä Caleb Yirenkyi että Aurèle Amenda kärkkyvät minuutteja keskuspuolustuksessa, Amenda myös oikeana pakkina. Joel Latibeaudiere ja Luke Woolfenden jäänevät väkisinkin hyvin pienille minuuteille.
Keskikenttä
Matt Grimes oli viime kaudella Coventryn pelaamisen sydän. Ei ole odotettavissa, että tähän tulisi isoa muutosta tällä kaudella – ainakaan alkukaudesta. Toiseksi pivotiksi Grimesin vierelle ovat tarjolla Frank Onyeka, Yirenkyi ja Victor Torp.
Ylemmälle oksalle kymppialueelle asetellaan lähtökohtaisesti Jack Rudoni. Josh Eccles ja Brandon Thomas-Asante antavat penkiltä tulitukea. Uusi hankinta Loum Tchaounaa voidaan kokeilla myös tässä. Eccles taas voi tuurata myös keskikentän pohjalla, jos tarve vaatii.
Hyökkäys
Haji Wright avannee piikissä ja Ellis Simms odottaa vuoroaan. Molemmat kykenevät panemaan palloa maaliin, jos vain pallot saadaan boksiin asti. Vasemmaksi laituriksi ykkösvaihtoehto on Ephron Mason-Clark. Oikealla avauksen paikasta kisaavat Tchaouna ja Tatsuhiro Sakamoto. Thomas-Asante voi tuurata molemmilla laidoilla.
Ihanneavaus

Arvio sijoituksesta
Sija: 18
Coventry pelasi erittäin vakuuttavan viime kauden. Joukkue johti lähes koko kauden Mestaruussarjaa ja oli lopulta ylivoimainen mestari. Suora nousu kruunasi seurassa tehdyn laadukkaan työn.
Nyt on vähän erilainen lähtötilanne. Vastustajat ovat lähtökohtaisesti selvästi parempia materiaaliltaan ja pelaajat ovat tottuneet kovempaan tempoon. Coventry on käyttänyt markkinoilla rahaa 100 miljoonaa euroa, mutta viime kauteen verrattuna joukkue ei ole kovin paljon parantunut.
Niin hyvin kuin Coventry viime kaudella pelasi, nousijan tie on Valioliigassa aina enemmän tai vähemmän kivinen. Povaamme, ettei Coventrylla ihan riitä.
| Pvm | Ottelu | Klo |
|---|---|---|
| 21.08.2026 | Arsenal – Coventry CityCOV | 22:00 |
| 29.08.2026 | Coventry CityCOV – Hull CityHUL | 17:00 |
| 05.09.2026 | Manchester CityMan City – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 13.09.2026 | Coventry CityCOV – Brighton | 16:00 |
| 19.09.2026 | Nottingham – Coventry CityCOV | 19:30 |
| 10.10.2026 | Coventry CityCOV – Newcastle | 17:00 |
| 17.10.2026 | Tottenham – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 24.10.2026 | Coventry CityCOV – Fulham | 17:00 |
| 31.10.2026 | Coventry CityCOV – SunderlandSUN | 17:00 |
| 07.11.2026 | Everton – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 21.11.2026 | Coventry CityCOV – Crystal Palace | 17:00 |
| 28.11.2026 | Leeds – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 02.12.2026 | Coventry CityCOV – Ipswich TownIPS | 22:00 |
| 05.12.2026 | Manchester UnitedMan Utd – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 12.12.2026 | Coventry CityCOV – Aston Villa | 17:00 |
| 19.12.2026 | Bournemouth – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 26.12.2026 | Coventry CityCOV – Chelsea | 17:00 |
| 30.12.2026 | Coventry CityCOV – Brentford | 22:00 |
| 02.01.2027 | Liverpool – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 06.01.2027 | Ipswich TownIPS – Coventry CityCOV | 22:00 |
| 16.01.2027 | Coventry CityCOV – Everton | 17:00 |
| 23.01.2027 | SunderlandSUN – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 30.01.2027 | Coventry CityCOV – Leeds | 17:00 |
| 06.02.2027 | Crystal Palace – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 10.02.2027 | Coventry CityCOV – Liverpool | 22:00 |
| 20.02.2027 | Brentford – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 27.02.2027 | Coventry CityCOV – Bournemouth | 17:00 |
| 03.03.2027 | Chelsea – Coventry CityCOV | 22:00 |
| 13.03.2027 | Coventry CityCOV – Manchester CityMan City | 17:00 |
| 20.03.2027 | Brighton – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 10.04.2027 | Coventry CityCOV – Arsenal | 17:00 |
| 17.04.2027 | Hull CityHUL – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 24.04.2027 | Aston Villa – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 01.05.2027 | Coventry CityCOV – Manchester UnitedMan Utd | 17:00 |
| 08.05.2027 | Newcastle – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 15.05.2027 | Coventry CityCOV – Tottenham | 17:00 |
| 23.05.2027 | Fulham – Coventry CityCOV | 17:00 |
| 30.05.2027 | Coventry CityCOV – Nottingham | 18:00 |
Jaakko Perttilä
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Lähde: Tottenhamistakin tuttu mies korvaamassa Arsenalin tähtihankinnan
- Hyökkääjä on kesän yksi suurimmista hahmoista – saattaa siirtyä pian Valioliigaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27: Joukkueet, siirrot, stadionit
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Hull City: suoraan takaisin
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Lähde: Tottenhamistakin tuttu mies korvaamassa Arsenalin tähtihankinnan
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Hyökkääjä on kesän yksi suurimmista hahmoista – saattaa siirtyä pian Valioliigaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Hull City: suoraan takaisin
- Athletic: Valioliigaseurat hierovat vaihtokauppaa – tähtipelaajat vaihtamassa päittäin
- Marcus Rashfordin lähtö jäihin? Man Unitedilta hieno ele
- Man United iski silmänsä 18-vuotiaaseen huippulupaukseen – Arsenal myös kiinnostunut