Isoon finaaliin valmistautuva Sian Massey-Ellis: ”Vain ajan kysymys, milloin Valioliigassa nähdään naispuolinen erotuomari”
Kuva: Getty Images
Coventrystä kotoisin oleva Sian Massey-Ellis toimii avustavana erotuomarina Naisten Mestarien liigan finaalissa torstaina. Valioliigaotteluissa samoissa tehtävissä nähty 32-vuotias uskoo sukupuolirajoitteiden olevan katoavaa perinnettä myös Englannissa.
– On vain ajan kysymys, milloin Valioliigassa nähdään naispuolinen erotuomari. Tässä asiassa ei ole mitään rajoitteita. Meille on kasvamassa todella hyviä naispuolisia tuomareita.
Massey-Ellis on ollut varalla tuomarintehtäviin Naisten Mestarien Liigan finaalissa vuosina 2013 ja 2017, ja toimi avustavana EM-kisojen loppuottelussa 2013 Suomessa, Saksan ja Ruotsin kohdatessa. Hän muistuttaa, ettei tuomarin työssä ole kyse sukupuolesta, miltään kannalta tarkasteltaessa.
– On tärkeää, ettemme aja eteenpäin naistuomareita heidän sukupuolensa vuoksi. Kyse on työn jäljestä. Teemme kuitenkin parhaamme, ja tuemme toisiamme kuin pieni perhe.
Oikeudenjakaja pitää torstain tehtävää suurena kunniana, mutta vakuuttaa keskittyvänsä siihen kuin mihin tahansa otteluun.
– Keskityn vain omaan valmistautumiseeni. Meillä on myös paljon apulaisia siihen, miten onnistumme keskittymään vain itse otteluun, ja unohtamaan kaiken sen ympärillä.
Lähde: BBC
LUE MYÖS:
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle