Sky: Tanskan MM-joukkueen pelaaja siirtymässä Valioliigaan – hinta 20 miljoonaa euroa
Kuva: Getty Images
Tanskan MM-joukkueessa pelannut Jannik Vestergaard on siirtymässä Borussia Mönchengladbachista Southamptoniin. Asiasta kertoo Sky Sports.
Skyn mukaan seurat ovat jo sopineet noin 20 miljoonan euron siirtokorvauksesta. Lääkärintarkastus on edessä myöhemmin tällä viikolla.
Topparina operoiva Vestergaard pelasi viime kaudella Bundesliigassa 32 ottelua. Tanskan maajoukkueessa 25-vuotiaalle pelaajalle on kertynyt 16 ottelua. MM-kisoissa hän istui Tanskan kaikki neljä peliä penkillä.
Vestergaard olisi Southamptonin kesän kolmas hankinta. Seuraan ovat ennen häntä siirtyneet norjalaishyökkääjä Mohamed Elyounoussi ja hyökkäävänä keskikenttäpelaajana operoiva Stuart Armstrong. Toisaalta joukkue on myös menettänyt merkittävän palasen, kun Dušan Tadić päätti siirtyä Ajaxiin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Chelsea-vahti lähtökuopissa – näin Enzo Maresca kommentoi
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- Miksi Valioliigassa pelataan vain yksi ottelu tapaninpäivänä? Tässä syy poikkeukselliseen ratkaisuun
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”
- Newcastlen jättihankinnan syksy meni täysin penkin alle: ”Newcastle-urani alku on ollut kummallinen, mutta…”